Άλμα πρόκρισης από την Αίγυπτο

Πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου βρίσκεται η χώρα της Βόρειας Αφρικής, που επικράτησε 1-0 του Ουζμπεκιστάν για τη 2η αγωνιστική του γ’ ομίλου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που έγινε στη Ναντ σημείωσε ο Αχμέντ Ναμπίλ Κοκά από το 11ο λεπτό. Έτσι, το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε από πολύ νωρίς, καθώς στο παιχνίδι δεν υπήρχαν πολλές φάσεις και τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια του ματς.

Οι Ουζμπέκοι με δύο ήττες αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, ενώ οι “Φαραώ” βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση, μαζί με την Ισπανία που έχει ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους “8”. Ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά χρησιμοποιήθηκε και ο Μπιλάλ Μαζάρ του Παναθηναϊκού.//Ν.