Conference League: Τεσσάρα η PSV και… δώρο στην Ελλάδα!

Η PSV διέλυσε με 4-0 την Κοπεγχάγη στη Δανία, την πέταξε εκτός Ευρώπης κάνοντας παράλληλα δώρο στην Ελλάδα. Δύσκολη πρόκριση για Λέστερ, στους «8» η Μαρσέιγ.

H Αϊντχόφεν έκανε πάρτι στη Δανία, διέλυσε 4-0 την Κοπεγχάγη (4-4 το πρώτο ματς) και βρέθηκε χαλαρά στα προημιτελικά του Conference League. Οι Ολλανδοί έκαναν … διπλό δώρο στην Ελλάδα, μιας και κράτησαν τους Δανούς στην 17η θέση, ενώ η Κοπεγχάγη δεν μπόρεσε να προσπεράσει τον Ολυμπιακό στην κατάταξη της UEFA. o Ζάχαβι ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς, αφού πέτυχε δυο γκολ, στο 10ο λεπτό και στο 79ο. Ο Γκέτσε είχε σκοράρει ενδιάμεσα, ενώ ο Μαντουέκε στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το 4-0.

Η Μαρσέιγ πέρασε το εμπόδιο της Βασιλείας (2-1 το πρώτο ματς), αφού επικράτησε και στην Ελβετία (2-1). Οι Μασσαλοί μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν πέναλτι με τον Χαρίτ (35′), ενώ δεν επηρεάστηκαν από το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ν΄Ντόι στο 62′. Οι Γάλλοι απάντησαν στο 74′ με τον Ουντέρ, ενώ το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ρονζιέ στις καθυστερήσεις.

Στην Βρετάνη, η Λέστερ ηττήθηκε από την εξαιρετική Ρεν (2-1), όμως το 2-0 του King Power ήταν αρκετό για να δώσει εισιτήριο πρόκρισης. Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπουριζό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Φοφανά τους «πάγωσε», μιας και ισοφάρισε στο 51ο λεπτό. Ο Ταΐτ στο 76’ διαμόρφωσε το 2-1, η Ρεν πίεσε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.