Δεν ζαλίζεται στα ψηλά της κατάταξης η Βιγιαρεάλ

Στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ είχε την κατοχή της μπάλας, όμως η Λας Πάλμας έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Φάμπιο Σίλβα στο 21ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καρντόνα βρέθηκε στη μικρή περιοχή, όμως η προσπάθεια του δεν ήταν καλή κι έτσι ο Χόρκας μπλόκαρε για τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρθελίνο Γκαρθία Τοράλ άνοιξε το σκορ με τον Γάλλο εξτρέμ Πεπέ (43′), ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Χόρκας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το 1-0 και δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Φάμπιο Σίλβα “έσκαψε” τον Ντιέγκο Κόντε, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 50′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μπαένα, ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, με τον Χόρκας να αποκρούει, κρατώντας την ισοπαλία. Η Λας Πάλμας πήρε θάρρος και μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 57′, λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή, όμως το σουτ του Γιανουζάι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κόντε. H Βιγιαρεάλ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 76′ σημείωσε γκολ, όμως ακυρώθηκε, καθώς ο νεαρός Μπάρι βρισκόταν σε θέση offside. Ο Γάλλος στράικερ, πήρε τη ρεβάνς, αφού βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 85ο λεπτό, ενώ ο Αλεχάντρο Μπαένα με υπέροχο διαγώνιο σουτ, έγραψε το 3-1 για το “κίτρινο υποβρύχιο”.