Δικέφαλη… Αλληλεξουδετέρωση στην “OPAP Arena”

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες έπαιξαν σε πολύ δυνατό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και κατέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου που έκανε το χρέος της κόντρα στην Athens Kallithea να φιγουράρει στην πρώτη θέση της Super League.

Το σκορ άνοιξε ο Μπάμπα στο 16ο λεπτό από κόρνερ μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, ενώ για την ΑΕΚ ο Πιερό στο 25′ σε μια φάση που νίκησε κατά κράτος τον Κεντζιόρα έγραψε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η “Ένωση” έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό της ήταν αυτή που στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην “OPAP Arena”. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Κοϊτά δοκίμασε το αριστερό του έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Στο 14ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς επωφελήθηκε από το λάθος του Περέιρα, πάσαρε στον Οζντόεφ, ο τελευταίος έκανε το σουτ, αλλά ο Στρακόσα και το δοκάρι αποσόβησαν το γκολ. Τον δρόμο προς τα δίχτυα όμως τον βρήκε ο “Δικέφαλος του Βορρά” λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό όταν ο Τσάλοφ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι η άμυνα των παικτών του Ματίας Αλμέιδα δεν λειτούργησε σωστά και ο Μπάμπα στο δεύτερο δοκάρι με διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-0.

(INTIME)

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα αν και έδειχνε μουδιασμένη μετά το τέρμα που δέχτηκε βρήκε την ισοφάριση πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό. Ο Κοϊτά πάσαρε στον Πιερό και ο επιθετικός από την Αϊτή έβαλε στην πλάτη του τον Κεντζιόρα και με πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι φέρνοντας και πάλι ισορροπία στο ντέρμπι. Στο 34ο λεπτό σε μια εκδήλωση αντεπίθεσης οι γηπεδούχοι απείλησαν τα καρέ του Κροάτη κίπερ όταν ο Πιερό έκανε την σέντρα από τα δεξιά ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γκαρσία έκανε την σέντρα αυτή τη φορά, η μπάλα έφτασε στο Ρότα που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κοτάρσκι, ο Περέιρα πήρε το ριμπάουντ αλλά η προσπάθεια του Αργεντίνου έφυγε ψηλά άουτ, σπαταλώντας έτσι μια τεράστια στιγμή για να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

(INTIME)

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 54ο λεπτό από στημένη φάση ο Κοϊτά πήρε το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαμέλα με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΚ είχε την υπεροχή αλλά είχε πρόβλημα στην τελική πάσα με συνέπεια να μην μπορεί να γίνει απειλητική στα “ασπρόμαυρα” καρέ. Ο πιο κινητικός παίκτης της ΑΕΚ ο Κοϊτά στο 73ο λεπτό δοκίμασε για ακόμα μια φορά τα πόδια του αλλά η μπάλα κόντραρε στα ασπρόμαυρα σώματα. Ο Ματίας Αλμέιδα βλέποντας το πρόβλημα που έχει η ομάδα του μπροστά πέρασε τον Μαρσιάλ στη θέση του Γκαρσία, με τον Γάλλο επιθετικό να κάνει το ντεμπούτο του με τα “κιτρινόμαυρα”. Στο 86ο λεπτό ο Οντουμπάτζο επιχείρησε να νικήσει τον Κοτάρσκι.

ΓΚΟΛ: 24′ Πιερό / 16′ Μπάμπα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Λαμέλα, 60′ Μουκουντί / 54′ Οζντόεφ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ: 14′ Οζντόεφ
STATS: Το γκολ του Μπάμπα είναι το πρώτο τέρμα που πετυχαίνει ο ΠΑΟΚ στην “OPAP Arena” στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (75′ Οντουμπάτζο0, Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος, Σιμάνσκι, Περέιρα (75′ Πινέδα), Γκαρσία (75′ Μαρσιάλ), Κοϊτά, Λαμέλα (82′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο Κεντζιόρα, Λόβρεν, Μπάμπα, (62′ Κόλεϊ), Σβάμπ, Οζντόεφ (75′ Καμαρά), Μούργκ (75′ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον, Τσάλοφ (62′ Τόμας)