Έδωσε το “φιλί της ζωής” στην Σίτι ο Στόουνς

Στο Γουλβχαμπτον, η τοπική Γουλβς αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, βάζοντας με το καλησπέρα δύσκολα στους “πολίτες”. Πιο συγκεκριμένα, ο Λάρσεν στο 7ο λεπτό κατάφερε να βρει τα δίχτυα του Έντερσον Μοράες για το 1-0 των γηπεδούχων, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό πιέζοντας ψηλά τους “λύκους” αναγκάζοντας τους να πέσουν σε αρκετά λάθη. Εκεί εμφανίστηκε και πάλι ο Γκβάρντιολ, ο οποίος με ένα απίστευτο σουτ, νίκησε τον Ζοσέ Σα για την ισοφάριση της Σίτι στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό το σκορ οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται το ίδιο ενδιαφέρον με το πρώτο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρος, η Σίτι ανέβασε τον ρυθμό της, καθώς δεν ήθελε να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Γουλβς και να ελπίζει σε βαθμούς στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κλείστηκαν στα “καρέ” τους, αναγκαζόμενοι να μείνουν στο δικό τους μισό, την στιγμή που ο Πεπ Γκουαρδιόλα έψαχνε λύσεις από τον πάγκο του. Ο Φόντεν και ο Γκρίλις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σα, που είχε δείξει καλά σε όλα την διάρκεια της αναμέτρησης. Όσο περνούσε η ώρα η Γουλβς κρατούσε το αποτέλεσμα, αλλά ο Τζον Στόουνς είχε άλλη άποψη, καθώς ο Άγγλος αμυντικός κατάφερε να νικήσει τον Ζοσέ Σα, για την ολική ανατροπή της Σίτι, η οποία επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Γουλβς (Ο’Νέιλ): Σα, Μπουένο, Ντόουσον, Τότι, Σεμέδο, Γκόμες, Άντρε, Λεμινά, Αίτ-Νούρι, Λάρσεν, Τσούνα

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον , Ντίας, Στόουνς, Λιούις, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς, Γκουντογκάν, Σίλβα, Σαβίνιο, Ντόκου, Χάαλαντ