Επιστροφή στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πέταγε ξανά “φωτιές” επιθετικά, ήταν αρκετά ευάλωτη αμυντικά αλλά και λίγο τυχερή και συνέχισε με το απόλυτο στη La liga, νικώντας με 5-1 τη Βιγιαρεάλ για την 6η αγωνιστική.

Στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι πίστεψαν πως άνοιξαν το σκορ με τον Πίνο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Λίγο αργότερα, ο “καυτός” φέτος Λεβαντόφσκι ανέλαβε δράση, σκοράροντας στο 20΄ και στο 35΄ για να δώσει προβάδισμα νίκης στους “Μπλαουγκράνα”. Ο Αγιόζε Πέρεθ μείωσε στο 38΄, αλλά στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια. Χρειάστηκε, βέβαια να ακυρωθεί το γκολ του Πεπέ στο 50΄, για να κάνει τι 1-3 ο Τορέ. Οι γηπεδούχοι βίωσαν ξανά το “μαρτύριο” ενός ακυρωθέντος γκολ, για τρίτη φορά στο ίδιο παιχνίδι, στο 68ο λεπτό με δράστη τον Μπαρί. Ο Λεβαντόφσκι έχασε μοναδική ευκαιρία για το χατ-τρικ, στέλνοντας το πέναλτί του στο δοκάρι, αλλά ο Ραφίνια στο 75΄ και στο 83΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, διαμορφώνοντας με δικά του τέρματα το 5-1.

Βιγιαρεάλ: Κόντε, Φεμένια, Καρδόνα, Κόστα, Μπαϊγί, Πίνο (63΄Μπαρί), Μπαένα (78΄Άκοματς), Κομεσάνα (78΄Τεράτς), Παρέχο (70΄Γκουέι), Πεπέ (78΄Σουάρεθ), Πέρεθ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν (45+2΄Πένια), Μαρτίν, Κουντέ, Μαρτίνεθ (81΄Φορτ), Ντομίνγκεθ (60΄Κουμπαρσί), Πέδρι (60΄Κασάδο), Τορέ (60΄Βίκτορ), Γκαρθία, Ραφίνια, Γιαμάλ, Λεβαντόφσκι.