Γκολ και θέαμα χωρίς νικητή στο Μαδριγάλ

Το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν σχεδόν κάθε φορά που απειλούσαν την αντίπαλη άμυνα.

Στο 18΄ο Ντανζούμα άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει άμεσα ο Γιορέντε στο 20΄.

Στο 37΄, ο μεγάλος αρχηγός της Ατλέτικο Κόκε ήταν άτυχος και σημείωσε αυτογκόλ, αλλά ο νεοαποκτηθείς Σόρλοθ ισορρόπησε εκ νέου την κατάσταση, διαμορφώνοντας το 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα πιο συντηρητικό πρόσωπο. Στο 83΄ο Πεπέ σημάδεψε με εκτέλεση φάουλ το δοκάρι του Όμπλακ και το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Βιγιαρεάλ: Αλκοάδο, Φεμένια, Καρδόνα, Μπαϊγί, Αλμπιόλ, Πίνο (71΄Άκοματς), Μπαένα (71΄Γκουέι), Κομεσάνα, Παρέχο (90+2΄Τεράτς), Μορένο (71΄Πεπέ), Ντανζούμα (79΄Πέρεζ).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Λε Νορμάν, Βίτσελ (46΄Χιμένεζ), Αθπιλικουέτα, Μαντάβα (54΄Μολίνα), Γιορέντε, Λίνο, Μπάριος, Κόκε (64΄Ντε Πολ), Σόρλοθ (46΄Κορέα), Γκριεζμάν (78΄Άλβαρες).//ΑΦ