H Δανία έβαλε… φρένο στην Αγγλία (highlights)

Αγγλία και Δανία μποιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις σ’ ένα ματς με πολλές φάσεις και εξαιρετικό ρυθμό.

Ο αγώνας

Πρώτη τελική στο ματς μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Χόιμπιεργκ έκανε το σουτ αλλά ο Πίκφορντ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

Καλή στιγμή για την Αγγλία στο 13′, ο Φόντεν απέφυγε τον Χόιμπιεργκ με ωραία προσποίηση και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 18′, η Αγγλία άνοιξε το σκορ. Ο Γουόκερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή. Ο Άγγλος μπακ έψαξε τον Σακά, αλλά από τις κόντρες επωφελήθηκε ο Κέιν ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει από κοντά.

Μετά το γκολ των Άγγλων οι Δανοί ανέβασαν την πίεσή τους για να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης και στο 25ο λεπτό ο Βιντ έπιασε μια σκαστή κεφαλιά που ήταν όμως ακίνδυνη και ο Πίκφορντ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Η πίεση είχε αποτέλεσμα και η Δανία έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μόρτεν Χιούλμαντ με ένα υπέροχο μακρινό σουτ από τα 30 περίπου μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 στο 34′.

Οι Άγγλοι προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του ματς και πάλι. Ο Φόντεν απειλεί ξανά με σουτ εκτός περιοχής στο 41′, αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε την μπάλα.

Το τέλος του πρώτου 45λέπτου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 1-1.

AP

Στο 53′ ο Σακά λίγο έλειψε να σκοράρει μετά το λάθος του Σμάιχελ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Πανέμορφη μπαλιά από τον Μπέλιγχαμ.

Τα “τρία λιοντάρια”‘ έφτασαν κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ όταν ο Φόντε στο 56′ δοκίμασε το σουτ από μακριά, η μπάλα όμως σταμάτησε στο δοκάρι.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Έρικσεν απελευθερώθηκε,βρήκε κενό, χώρο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λαλήστιγμή για τους Δανούς.

Νέο σουτ για τους Δανούς. Ο Χόιμπιεργκ δοκίμασε το πόδι του ξανά από μακρινή απόσταση, ο Πίκφορντ έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε, στο 73′ .

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90′ τεράστια ευκαιρία για τη Δανία. Ο Χόιμπιεργκ εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά παρά τις προσπάθειές τους οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 34′ Χιούλμαντ /18΄ Κέιν

Δοκάρια: /56΄ Φόντε

Κίτρινες κάρτες: 27΄  Βέστεργκααρντ, 73΄ Μάλε, 83′ Νέργκαρντ / 61΄ Γκάλαχερ

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεγκαρντ, Κρίστενσεν, Μέλε, Κρίστιανσεν (57′ Μπαχ), Χοίμπιεργκ, Χιούλμαντ (82′ Νέργκαρντ), Έρικσεν (82′ Όλσεν), Βιντ (57΄ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67′ Πόουλσεν).

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεχί, Τρίπιερ, Άρνολντ (54′ Γκάλαχερ), Ράις, Φόντεν (69′ Μπόουεν) , Σακά (70′ ,Έζε) Μπέλιγχαμ, Κέιν (69′ Γουότκινς).

4. Σερβία 1β. (1-2)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.