H Ίντερ ντ’ Εσκάλδες έκλεισε ραντεβού με την ΑΕΚ

Η ομάδα από την Ανδόρα νίκησε με 5-1 τη Βελέζ και θα αντιμετωπίσει την Ένωση στον 2ο προκριματικό του Conference League.

H Ίντερ ντ’ Εσκάλδες από την Ανδόρα είναι τελικά η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 2ο προκριματικό του Conference League. Διέλυσε με 5-1 τη Βελέζ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς στη Βοσνία πήρε το εισιτήριο και την επόμενη Τετάρτη (24/7) θα κοντραριστεί με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στην “OPAP Arena”.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 39’ με τον Χάσκιτς (το έβγαλε ο γκολκίπερ της Ίντερ) και στο 44’ η ομάδα από την Ανδόρα άνοιξε το σκορ με τον Γκιγιόμ Λόπεθ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, με τους Βόσνιους να μειώνουν στο 53ο λεπτό με τον Όρτετς αλλά στη συνέχεια να καταρρέουν. Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Μπερλανγκά, που πρώτα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 57’ και ακολούθως διαμόρφωσε στο 4-1 (84’), με τον Αντρέου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.//Κ.