Η Κηφισιά έβγαλε νοκ άουτ τη Λαμία

Η Κηφισιά, που αγωνίζεται τη φετινή αγωνιστική περίοδο στην Super League 2, επικράτησε στο Ζηρίνειο με 1-0 της Λαμίας, ομάδα που αγωνίζεται στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, και πήρε την πρόκριση για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

(EUROKINISSI)

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μάναλης στο 80′, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Πρωταγωνιστής του ματς Τετέι, ο οποίος πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή και κέρδισε τόσο το πέναλτι, όσο και την αποβολή του τερματοφύλακα Ρατόν στο 90′.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λέτο): Ξενόπουλος, Σιλά (90+2′ Ρότσα), Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος (64′ Τετέι), Παυλάκης (64′ Σολόα), Εμπό, Κυριόπουλος (64′ Σιμόν), Παντελίδης (82′ Μιούλερ), Μάναλης.

ΛΑΜΙΑ (Σατσιάς): Ρατόν, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης (86′ Τσιάκας), Φουρτάδο, Σάντμπεργκ (46′ Ραντόνια), Μπίκοφ (62′ Νούνιεθ), Ενρίκεζ (75′ Γκιντό), Δοϊρανλής (62′ Αθανασακόπουλος), Σιμόνι, Γιαννούτσος.

Την ίδια ώρα, η Ζάκυνθος εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας εντός έδρας του Παναργειακού με 2-0, παρότι τις δύο ομάδες χωρίζει μια κατηγορία καθώς οι Νησιώτες μετέχουν στη Γ΄ Εθνική και οι Πελοποννήσιοι στη Super League 2.

Οι Επτανήσιοι σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο της αναμέτρησης και συνεχίζουν δίκαια στη διοργάνωση. Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Στεργίου, ως τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά την προσπάθεια του Γουσέτη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία τους στο 49΄, όταν σε κόρνερ του Πρίκα η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Χατζηδημητρίου δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αντί για το 1-1, λοιπόν, έγινε το 2-0 στο 66ο λεπτό, όταν, ξανά από ασίστ του Γουσέτη, ο Παπανικολόπουλος έγραψε τη μοίρα του αγώνα.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης): Μπαλαούρας, Παρασκευόπουλος, Λιβέρης, Μούστα, Σούρμπης, Γουσέτης (70′ Νικολακόπουλος), Μακρής (81′ Μεταξάς), Στεργίου (60′ Ζελέκου), Τσιαπάρο (60′ Ανανιάδης), Νικολίτσας, Παπανικολόπουλος (81′ Τσουκαλάς).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Βαζάκας): Συνοδινός, Αμπντέλ Σαλάμ, Τσάνι, Τσιράκης, Καρυπίδης (67′ Καρντόζα), Πρίκας, Κωστίκα (60′ Κονέ), Κουγιάνπαα (50′ Μιλτιάδης), Αλιατίδης, Ντιαλό (67′ Τσιώλης), Χατζηδημητρίου (67′ Παναγιώτου).