Η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή με γκολ του αρχηγού της

Ένα ματς στο οποίο δεν κινδύνεψε η ομάδα του Κόντε, ενώ ταυτοχρόνως επιθετικά δεν βρήκε πολλές λύσεις. Ο Ντι Λορέντζο σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, παρ’ όλα αυτά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω του VAR. Ο αρχηγός των “Αντζούρι” σκόραρε ξανά στο 73ο λεπτό, γκολ το οποίο δεν ακυρώθηκε αυτήν την φορά, χαρίζοντας εν τέλει το τρίποντο στην ομάδα του. Έβδομη νίκη για το σύνολο του Κόντε στο πρωτάθλημα σε 9 αγώνες, ενώ η Λέτσε δεν σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι (3 γκολ υπέρ) αποσπώντας την έκτη της ήττα σε εννιά αναμετρήσεις. Να σημειωθεί πως ο Κβαρατσχέλια έμεινε στον πάγκο μέχρι το 72’.

Η Νάπολι ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας υπεροχή στη κατοχή, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη τελική. Στο 26ο λεπτό, πραγματοποιήθηκε η μεγαλύτερη φάση για την ομάδα του Kόντε, με τον Ενγκόγκ να σουτάρει στην αριστερή γωνία του Φαλκόνε, με τον δεύτερο να του λέει “όχι” και τον Ντι Λόρεντζο να σκοράρει στην συνέχεια. Εν τέλει το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Ιταλός μπακ ήταν εκτεθειμένος. Η Λέτσε αντέδρασε στο 34’ όταν ο Μερέτ απέκρουσε την κεφαλιά του Μπασκιρότο και ο Μποτζόρνο απομάκρυνε σε δεύτερο χρόνο πάνω στην γραμμή, την κεφαλιά-ριμπάουντ του Γκασπάρ. Η Νάπολι προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, αλλά η πιο αξιόλογη ήταν ένα σουτ του Ενγκόγκ από μακρινή απόσταση.

Το δεύτερο μισό αποτέλεσε μονόλογο για την Νάπολι, αφού η Λέτσε έδωσε χώρο στους γηπεδούχους για να αναπτυχθούν, έχοντας κλειστεί στην άμυνα της. Οι “Αντζούρι” σκόραραν με τον Ντι Λορέντζο στο 73’ σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Φαλκόνε, με τον Ιταλό μπακ να βάζει την προβολή και να κάνει το 1-0. Ο Ρασπαντόρι ήταν πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, μόλις δύο λεπτά μετά την αλλαγή του, ωστόσο αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Λέτσε στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 84’, όταν ο Ντόργκου συνεργάστηκε με τον Κρίστοβιτς και αντί να πλασάρει όταν βρέθηκε μπροστά από τον Μερέτ, πάσαρε στον μαρκαρισμένο, από τον Ντι Λορέντζο, Ρέμπιτς.

Η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο +5 και +6 από Ίντερ και Γιουβέντους, αντίστοιχα, δύο ομάδες που αγωνίζονται την Κυριακή (27/10) μεταξύ τους στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η Λέτσε έμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα στη προτελευταία θέση με 5 πόντους.