Η “ζωγραφιά” του Τζόλη έδωσε τη νίκη στην Κλαμπ Μπριζ (video)

Ο Χρήστος Τζόλης ήταν ο χρυσός σκόρερ για την Κλαμπ Μπριζ, πετυχαίνοντας ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ, κάτι που σίγουρα θα του ανεβάσει την αυτοπεποίθηση στις επόμενες αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπριζ να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει την κατάλληλη στιγμή, για να παραβιάσει την εστία του Σχέρπεν. Στο 8′ του ματς ο Σκόου Όλσεν τροφοδότησε τον Γιούτγκλα μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του Ισπανού στράικερ πέρασε άουτ. Η Στουρμ Γκρατς είχε πολύ παθητικό ρόλο κι αυτό το πλήρωσε στο 23ο λεπτό, καθώς ο Τζόλης βρέθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης και με ένα ασύλληπτο σουτ, άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1, αφού η Στουρμ Γκρατς δεν είχε τρόπο να αντιδράσει, ενώ και η Κλαμπ Μπριζ ήταν ικανοποιημένη με το προβάδισμά της.

Uefa.com

Το παιχνίδι δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον κόουτς Ίλτσερ να προβαίνει σε τρεις αλλαγές, προκειμένου να τονώσει την επιθετική γραμμή της ομάδας του. Βέβαια στο 56′ η Μπριζ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Φεράν Γιούτγκλα, ο οποίος σούταρε στην αριστερή γωνία, με τον Σχέρπεν ν’ αποκρούει εντυπωσιακά, κρατώντας το 0-1. Στη συνέχεια η αναμέτρηση έπεσε, η Κλαμπ Μπριζ ήλεγχε το ρυθμό του ματς, ενώ ο Χάιεν έκανε με τη σειρά του τις δικές του αλλαγές, για να παγώσει το παιχνίδι. Η Στουρμ Γκρατς δεν παράτησε την αναμέτρηση και στο 87′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Μινιολέ νίκησε τον Γκεϊχόρφερ και το 0-1 έμελλε να είναι το τελικό σκορ στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Στουρμ Γκρατς (Ίλτσερ): Σχέρπεν, Γκαζιμπέκοβιτς, Γκεϊχόρφερ, Αϊγού, Τζόνστον, Τσουκουάνι (82′ Χίρλεντερ), Μπόβινγκ (Χόρβατ), Γιαλκουγέ (82′ Ζβόναρεκ), Κιτεϊσβίλι, Μπίερεθ (66′ Γιαρντιμτζί), Καμαρά (46′ Γιάτα)

Κλαμπ Μπριζ (Χάιεν): Μινιολέ, Ντε Κάιπερ, Μέχελε, Γιασάρι, Ορντόνιες, Σέιζ, Βάνακεν, Σκόου Όλσεν (46΄ Σκούρας), Τζόλης, Ονιέντικα, Γιούτγκλα (77′ Βερμάντ)

ΓΚΟΛ: – / 23′ Τζόλης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Αϊγού, 66′ Γκειχόρφερ, 70′ Γιαλκουγέ, 71′ Τσουκουάνι, 94′ Γκαζιμπέγκοβιτς / 73′ Σκούρας,
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
STATS: Ο Χρήστος Τζόλης σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του σε φάση ομίλων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: