Ισοπαλία κορυφής, με γκολάρες στο Μόναχο

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν προηγήθηκε με σουτ του Ρόμπερτ Άντριχτ (30′), όμως ο Πάβλοβιτς ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα. Η Μπάγερν Μονάχου, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Γκάμπρι (48′), που βρήκε το δοκάρι δύο φορές, όντας ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Βενσάν Κομπανί.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να κλείσουν στη μικρή περιοχή το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο. Ο Γκνάμπρι ήταν απειλητικός, όπως και ο Πάβλοβιτς, όμως οι “Βαυαροί” έμοιαζαν ακίνδυνοι στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, με τον Χράντετσκι να είναι απλός θεατής στο παιχνίδι. Στο 22′ σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Μίκαελ Ολίσε επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Η Λεβερκούζεν ήταν εντελώς ακίνδυνη στο παιχνίδι, όμως στο πρώτο εντός εστίας σουτ, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 30′ ο Γκριμάλντο εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα της Μπάγερν έδιωξε, όμως ο Τζάκα τροφοδότησε τον Ρόμπερτ Άντριχτ, που με έναν “κεραυνό”, νίκησε τον Νόιερ, γράφοντας το 0-1. Η ομάδα του Κομπανί δεν πανικοβλήθηκε και εννέα λεπτά αργότερα, έφερε το το παιχνίδι στα ίσα με απίστευτο σουτ του Πάβλοβιτς, που έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Χράντετσκι για το 1-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο, δεν άλλαξε η υφή της αναμέτρησης, με την Μπάγερν να “σφυροκοπάει” αλύπητα την πρωταθλήτρια Γερμανίας και στο 48′ είχε διπλό δοκάρι με δράστη τον Γκνάμπρι. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολίσε απείλησε με τη σειρά του τον Χράντετσκι, όμως ο Φινλανδός τερματοφύλακας αντέδρασε εξαιρετικά, κρατώντας το 1-1 για την ομάδα του. Η Λεβερκούζεν είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι κα φαινόταν πως η ισοπαλία δεν θα “χαλούσε” σε καμία περίπτωση τον Τσάμπι Αλόνσο. Στο 72′ ο Αλφόνσο Ντέιβις επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα, κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η Μπάγερν έκανε αλλαγές, ο Τόμας Μίλερ έδωσε πνοή στην επίθεση της ομάδας του και λίγο έλειψε να κερδίσει πέναλτι στο 87′, όμως ο ρέφερι είχε αντίθετη άποψη. Τελικά το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων, με την Μπάγερν να νιώθει πικραμένη, καθώς ήταν καλύτερη από τη Λεβερκούζεν, όμως ήταν επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια.//ΔΜ