Ιστορική νίκη με ανατροπή για την Βίκινγκουρ

Η Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ επικράτησε της Σερκλ Μπριζ, ανατρέποντας το ματς από το 1-0. Πιο συγκεκριμένα οι Βέλγοι πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση με το Ολάιγκμπε στο 16ο λεπτό επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Εκεί οι Ισλανδοί αντέδρασαν άμεσα, με τον Σιγκούρπαλσον να ισοφαρίζει ένα λεπτό μετά. Οι φιλοξενούμενοι έπαθαν black out, καθώς δεν είχαν καμία απάντηση για να βρουν τον τρόπο να παραβιάσουν την εστία του Γιόνσον, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι με την Τζούριτς λίγο πριν την ανάπαυλα του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος ολοκλήρωσαν την ιστορική ανατροπή σε League Phase Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς ο παίκτης που πριν αστόχησε στο πέναλτι έγινε σκόρερ και έκανε το 2-1 στο 76′. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν όμως εκεί, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Φατχάμαρ τελειώνοντας το παιχνίδι στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ η οποία μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ομόνοια με το βαρύ 4-0 κατάφερε να επανέλθει.