Κάλιαρι – Μίλαν 0-1: «Πετάει» για το Scudetto μακριά από το Μιλάνο

Έχασε τα… άχαστα, κινδύνευσε να ισοφαριστεί στο φινάλε, αλλά η γκολάρα του Μπενασέρ αρκούσε για τη Μίλαν ώστε να επεκτείνει το αήττητο σερί της εκτός έδρας με νίκη επί της Κάλιαρι (0-1) και να εκμεταλλευτεί τη γκέλα της Ίντερ. Στο +3 από Νάπολι.

Αν όχι τώρα, πότε; Η επιστροφή της Μίλαν στον ιταλικό θρόνο γίνεται ολοένα και πιο ορατή μετά τα δύο σερί διπλά. Η νίκη στο ντέρμπι με τη Νάπολι τής έδωσε «φτερά» κορυφής και το σύνολο του Στέφανο Πιόλι πέταξε ακόμη πιο ψηλά με την επικράτηση στη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι (0-1), παίρνοντας προσωρινά απόσταση έξι βαθμών από τους Νερατζούρι και τριών από τους Παρτενοπέι.

Όσα στραβοπατήματα χάρισε με τη σειρά της στους αντιπάλους της μέσα στο «Σαν Σίρο», τα έχει «σβήσει» μακριά από το Μιλάνο. Και το ματς κόντρα στους Ροσομπλού δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Οι Ροσονέρι μπορεί να έμειναν στο μηδέν για ένα 45λεπτο και να είδαν τον Ολιβιέ Ζιρού να χάνει το… άχαστο στο 5ο λεπτό έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά τον σκοπό τους τον πέτυχαν. Πριν συμπληρωθούν 60 λεπτά αγώνα, μετά από άψογα δομημένη επίθεση και τελική πάσα του Ζιρού, ο Μπενασέρ έπιασε φανταστικό βολέ με απόλυτο συγχρονισμό στην κίνησή του κι έστειλε τη μπάλα συστημένη στη γωνία του Κράνιο για το 0-1. Το γκολ αυτό σήμανε και το 15ο σερί ματς της Μίλαν που σκοράρει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, από την πρεμιέρα, δηλαδή, της φετινής σεζόν, έχοντας ηττηθεί μόλις μία φορά σε αυτές τις 15 αναμετρήσεις (12-2-1)!

Καλάμπρια, Ζιρού και Ρέμπιτς θα μπορούσαν να έχουν απλοποιήσει τα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο με νέες μεγάλες ευκαιρίες και να μην αφήσουν την ομάδα τους να κινδυνεύσει. Όπως συνέβη στο 90+1′, όταν ο Παβολέτι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και στην επαναφορά δύο παίκτες απέτυχαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Το φινάλε επιφύλασσε αχρείαστη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, μετά από ρατσιστική επίθεση οπαδών των γηπεδούχων προς τον Φικάγιο Τομόρι. Το τρίποντο, όμως, μπήκε στις αποσκευές των Ροσονέρι, που δείχνουν πιο έτοιμοι από ποτέ για να σηκώσουν την κούπα μετά από 11 χρόνια αναμονής.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Καλουλού, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσί, Μεσίας (78΄ Σαλεμάκερς), Ντίαθ (72′ Κρούνιτς), Λεάο (72′ Ρέμπιτς), Ζιρού (87′ Ιμπραΐμοβιτς)