Λεβαδειακός: Το έκανε ξανά, όπως το 1993

Λίγοι μπορούσαν να περιμένουν τη συγκλονιστική εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τον Λεβαδειακό, όταν οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 2-0 και έδειξαν να καθαρίζουν από νωρίς το παιχνίδι. Αυτοί που σίγουρα δε σταμάτησαν να πιστεύουν, ήταν οι παίκτες του Λεβαδειακού, οι οποίοι υπερέβησαν τους εαυτούς τους, έκαναν σπουδαία ανατροπή και έφυγαν με υπερπολύτιμο βαθμό από τον Πειραιά.

Σε επίπεδο πρωταθλήματος, οι Βοιωτοί μετρούσαν 14 συνεχόμενες νίκες στην έδρα των “ερυθρολεύκων”, και η τελευταία φορά που πήραν ισοπαλία, παρουσιάζει… διαβολικές συμπτώσεις με τη σημερινή.

Τη σεζόν 1993-94, στην οποία αναφερόμαστε, ο Ολυμπιακός φιολξένησε το Λεβαδειακό στις 12 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στο 25ο λεπτό, οι “ερυθρόλευκο騔 προηγούνταν με 2-0, με πέναλτι του Μητσιμπόνα και γκολ του Καραπιάλη. Ο Λεβαδειακός είχε μειώσει το σκορ με τον Βαγγέλη Κρύο στο 36ο λεπτό, ενώ στο 83΄ σόκαραν τους αντιπάλους τους, με τον Αντρέα Λουκά να διαμορφώνει το τελικό 2-2 και να χαρίζει το βαθμό στην ομάδα του.//ΑΦ