Με αυτογκόλ του Βέμπερ λύθηκε ο “γόρδιος δεσμός” για τους Γάλλους

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ ήταν μέτρια κόντρα στην Αυστρία (σκληροτράχηλη ομάδα) και χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Μαξιμίλιαν Βέμπερ, για να λύσει το γόρδιο δεσμό του γκολ. Ο Κίλιαν Εμπαπέ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι (8′ και 55′), όμως έγινε η “δουλειά” για την ομάδα του, που ξεκίνησε με τρίποντο τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο του Euro 2024.

Ο αγώνας

Η Γαλλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε τη μπάλα και μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης ο Εμπαπέ έπιασε συρτό σουτ, όμως ο Πεντς ήταν έτοιμος κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ προσπαθούσαν να προκαλέσουν προβλήματα, από τα άκρα, όμως οι Ντεμπελέ και Τουράμ αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα. Μάλιστα από το 20′ και μετά οι Αυστριακοί πάγωσαν το ρυθμό του αγώνα, ο Ζάμπιτσερ κρατούσε μπάλα, ενώ έγιναν πιο παραγωγικοί οι Μπαουμγκάρτνερ και Γκρέγκοριτς. Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι έπαιζαν υποδειγματικά την κόντρα επίθεση, με τον στράικερ της Λειψίας να επιχειρεί ένα σουτ (34′), όμως ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα. Ο ίδιος παίκτης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 36′, καθώς δέχτηκε πάσα από τον Γκρέγκοριτς, πλάσαρε, όμως ο κίπερ των Γάλλων του είπε και πάλι όχι. Ένα λεπτό αργότερα κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Εμπαπέ κινήθηκε στη δεξιά μεριά, έβγαλε μία σέντρα και ο Βέμπερ άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Γαλλίας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+1′), ο Γκριεζμάν έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον επιθετικό της Ρεάλ, όμως ο Πάτρικ Πεντς διάβασε τη φάση και κράτησε τη διαφορά του ενός τέρματος.

AP Photo

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία μπήκε στο αγωνιστικό χώρο της Ντίσελντορφ Αρένα, με στόχο να τελειώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα, την υπόθεση-νίκη. Στο 55ο λεπτό ο Ραμπιό με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Εμπαπέ, ο οποίος με εντυπωσιακό σπριντ βρέθηκε απέναντι από τον Πεντς, όμως ο Γάλλος σταρ έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο κόουτς Ράνγκνικ προέβη σε τρεις αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο, περιμένοντας από τον Αρναούτοβιτς να κάνει περισσότερη αισθητή την παρουσία του από το Γκρέγκοριτς, ενώ αντικατέστησε και τον Βέμπερ, του οποίου η ψυχολογία μετά το αυτογκόλ είχε πέσει στο ναδίρ. H Αυστρία προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως ο Εμπαπέ είχε ανεβάσει την απόδοση του, ο Ερναντέζ ανέβαινε συχνά στην επίθεση και στο 65′ λίγο έλειψε να γίνει δημιουργός, όμως ο Γκριεζμάν, δεν πρόλαβε την όμορφη παράλληλη μπαλιά του συμπαίκτη του. Οι τυπικά γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης από στημένη φάση και στο 75′ ο Βίμερ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Μενιάν να διώχνει τον κίνδυνο, αφού η μπάλα είχε πάρει μία περίεργη τροχιά. Στο 78ο λεπτό ο Μπαουμγκάρτνερ βρέθηκε μπροστά από τον Μενιάν, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας μπλόκαρε τη μπάλα, κερδίζοντας και το φάουλ. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είδε δραματικό τόνο, αφού η Αυστρία έψαχνε την ισοφάρισε, ενώ η Γαλλία στόχευε σε ένα δεύτερο γκολ, για να ηρεμήσει και να πάρει το ματς. Οι παίκτες και των δύο ομάδων, έδιναν τα πάντα, υπήρχαν πολλές σκληρές μονομαχίες, όμως το τελικό σκορ δεν άλλαξε (έχασε ευκαιρία για το 2-0 ο Ζιρού, όμως έκανε τσαφ με τη μπάλα)) και η Γαλλία δυσκολεύτηκε μεν, όμως το 1-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 38′ Βέμπερ (Αυτογκόλ)
Κίτρινες: 17′ Βέμπερ, 34’Εμουένε, 78′ Μπαουμγκάρτνερ, 56΄Ντεμπελέ, 84′ Λάιμερ, 89′ Εμπαπέ
Κόκκινη:
Δοκάρι: –

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος Ντάνσο (93′), Βέμπερ (59′ Τράουνερ), Εμουένε (88′ Πρας), Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59′ Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59’Αρναούτοβιτς).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Γκριεζμάν (90′ Φοφανά), Καντέ, Ραμπιό (70′ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (70′ Κολό Μουανί), Εμπαπέ (90′ Ζιρού), Τουράμ.//ΔΜ

4. Αυστρία 0β. (0-1)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//ΔΜ