Μοιρασιά στη Λιβαδειά

Στη Λιβαδειά, πριν από την έναρξη του ματς, έγινε έλεγχος στις διαστάσεις των δοκαριών έπειτα από αίτημα των φιλοξενούμενων, ωστόσο από τις μετρήσεις διαπιστώθηκε πως όλα ήταν καλά. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φουρτάδο. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με δεξί σουτ νίκησε τον Γκροφ, κάνοντας το 1-0 πολύ νωρίς για την Λαμία. Το γρήγορο γκολ των Φθιωτών, ανάγκασε τους Βοιωτούς να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πιέσουν ψηλά, ψάχνοντας την απάντηση. Ο Τσοκάι στο 7′ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, αλλά ο Κόστιτς έδιωξε με τις γροθιές. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση και στην προσπάθεια του Όζμπολτ στο 14′. Το ίδιο συνέβη και με τον “κεραυνό” που εξαπέλυσε ο Τσοκάι στο 20′. Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση, καθώς ο Παπαπέτρου έδειξε την άσπρη βούλα στην ανατροπή του Πεντρόζο από τον Ραντόνια και ο Όζμπολτ ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Σλοβένος επιθετικός ήταν εύστοχος, κάνοντας το 1-1 στο 25′. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στη Λιβαδειά, ο Φουρτάδο έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα των Βοιωτών, όμως ο Βραζιλιάνος άσος ήταν σε θέση οφσάιντ, όταν πήρε την πάσα από τον Σιόβα.

Η πρώτη απειλή στο δεύτερο μέρος ήρθε από την Λαμία. Ο Γιαννούτσος με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση ανάγκασε τον Γκροφ να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση, για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Πέντε λεπτά μετά, ο Λεβαδειακός έφθασε σε ολική ανατροπή, κερδίζοντας και πάλι πέναλτι. Ο Γκοτζαμανίδης ανέτρεψε τον Ζίνι και ο Ρομό ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, ευστοχώντας από τα έντεκα βήματα, για να κάνει το 2-1 στο 58′. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 64′ ο Ραντόνια είχε μία καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 71′ η ομάδα της Φθιώτιδας έφερε το ματς στα ίσα. Ο Λέικ με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-2, έπειτα από φοβερή ασίστ του Φουρτάδο με εξωτερικό φάλτσο. Στη συνέχεια, τίποτα δεν άλλαξε στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό και παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

ΓΚΟΛ: 25′ (πεν.) Όζμπολτ, 58′ (πεν.) Ρομό – 3′ Φουρτάδο, 71′ Λέικ
Κίτρινες: 18′ Τσοκάι, 45’+4′ Λαμαράνα, 59′ Πεντρόζο – 3′ Φουρτάδο