Μοιράζονται την κορυφή του ομίλου Ολλανδία και Γερμανία

Ολλανδία – Γερμανία 2-2

Στο Άμστερνταμ η Ολλανδία κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης με τον Ρέιντερς να κάνει το 1-0 από το δεύτερο κιόλας λεπτό. Οι Γερμανοί έψαχναν λύσεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στο πρώτο ημίωρο δεν είχαν καμία απάντηση στο παιχνίδι των “οράνιε”. Στο 35ο λεπτό οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ανέβασαν τις γραμμές τους, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Φερμπρούγκεν. Στο 38′ μετά από μια επέμβαση του Ολλανδού κίπερ, ο Ουντάβ πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε. Οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν και έκαναν ανατροπή πριν το ημίχρονο με τον Γιόσουα Κίμιχ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η απάντηση στην ανατροπή των “Πάντσερ” ήρθε από τους παίκτες του Κούμαν με τον Ντάμφρις για το 2-2 στο Άμστερνταμ. Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και πλέον μοιράζονται την κορυφή του ομίλου.

Ουγγαρία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 0-0

Στην “Πούσκας αρένα” της Βουδαπέστης η Ουγγαρία δεν κατάφερε να γίνει απειλητική στο πρώτο μέρος κόντρα στην Βοσνία Ερζεγοβίνη, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν στα καρε τους περιμένοντας το σύνολο του Ρόσι να ανεβάσει τις γραμμές του, με σκοπό να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Αυτό δεν συνέβη στο πρώτο μέρος, καθώς καμία από τις δυο δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα βαθμό στην βαθμολογία.