Νίκες για Αλαβές και Οσασούνα

Αλαβές και Οσασούνα εκμεταλλεύτηκαν άριστα τον παράγοντα έδρα κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς, αν και ακόμη βρισκόμαστε στην αρχή του πρωταθλήματος.

Αλαβές- Λας Πάλμας 2-0

Καλύτερη εκκίνηση δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι γηπεδούχοι που στο 7’ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, χωρίς καν να δημιουργηθεί υποψία φάσης μέχρι εκείνη την στιγμή στο ματς.

Ο Κάρλος Βιθέντε έκανε το 1-0 και στη συνέχεια η Αλαβές κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Δημιούργησε πολλές φάσεις, έφτασε σε ένα γκολ στο 42’, αλλά ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς ήταν ίδια με αυτή του πρώτου, δηλαδή την Αλαβές να είναι καλύτερη, να δημιουργεί φάσεις και τελικά να πετυχαίνει ένα δεύτερο γκολ στο 78’ με τον Τόνι Μαρτίνεθκαι να «σφραγίζει» τη νίκη.

Αλαβές: Σιβέρα, Τενάγλια, Αμπκάρ, Σέντλαρ, Σάντσεθ, Βιθέντε (82’ Ρομέρο), Μπλάνκο, Γκουρίντι (82’ Νοβόα), Κονέσνι (64’ Μαρτίν), Γκαρθία (63’ Μαρτίνεθ), Στόιτσκοφ (69’ Γκεβάρα).

Λας Πάλμας: Σίλεσεν, Ροζάντα (58’ Παρκ), Σουάρεθ, Μακένα, Μάρμολ, Μάτα (58’ Σάντρο), Μουνιόθ, Καμπάνα (64’ Λουαοντίς), Ροντρίγκεθ (77’ Καρντόνα), Φούστερ (46’ Μολέιρο), Μακμπέρνι.

Οσασούνα- Θέλτα 3-2

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατό στο ματς προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν την Οσασούνα, η οποία αφού άντεξε, άρχισε να ισορροπεί το ματς μετά το 10λεπτο.

Και όχι απλά ισορρόπησε, αλλά κατάφερε κιόλας να «ανοίξει» το σκορ στο 21’ με τον Φλαβιέν Μπογιόμο.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους που στο 26’ ζήτησαν πέναλτι, αλλά με υπόδειξη του VAR το ματς συνεχίστηκε και 3 λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία.

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Θέλτα με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας έφτασε στην ισοφάριση, δίνοντας άλλη διάσταση στην αναμέτρηση.

To γκολ της ισοφάρισης δεν πτόησε την Οσασούνα που με υπομονή «έψαξε» ένα δεύτερο γκολ, κάτι που το κατάφερε με την συμπλήρωση του 45λέπτου, με αυτογκόλ του Κάρλος Ντομίνγκεθ.

Η Θέλτα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας τρεις αλλαγές με σκοπό να γυρίσει την σε βάρος της κατάσταση και κατάφερε να γίνει πιεστική, δημιουργώντας καλές στιγμές στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 62’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, με τον Κρουζ και δύο λεπτά αργότερα ο Τάσος Δουβίκας πέρασε στο παιχνίδι για να γίνει πιο επιθετική η Θέλτα.

Στο 75’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά και πάλι με παρέμβαση του VAR αυτό δεν καταλογίστηκε.

Η Θέλτα συνέχισε να προσπαθεί να γυρίσει το ματς και να και έμεινε με 10 παίκτες στο 86’ λόγω αποβολής του Γκονζάλεθ, κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με αυτογκόλ του Γκόμεθ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά χωρίς να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο ασον εναπομείναντα χρόνο στο τελικό 3-2.

Οσασούνα: Ερέρα, Αρέσο, Κατένα, Μπογιόμο, Κρουζ, Ορόθ, Τορό, Μονκαγιόλα, Γκαρθία (77’ Μπενίτο), Θαραγόθα (63’ Πένια), Μπούντιμιρ (77’ Ραούλ Γκαρθία).

Θέλτα: Βιγιάρ, Ροντρίγκεθ, Ζαΐλσον, Ντομίνγκεθ (46’ Στάρφελτ), Άλβαρεθ, Μπελτράν (46’ Ροντρίγκεθ), Μορίμπα (77’ Σοτέλο), Μινγκέθα, Άσπας, Ιγκλέσιας (64’ Δουβίκας), Σβέντμπεργκ (46’ Γκανζάλεθ).