Νίκες για Λειψία, Φράιμπουργκ, Λεβερκούζεν και… χαμός στην κορυφή της Bundesliga

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1

Οι πρωταθλητές έβαλαν ξανά δύσκολα στους εαυτούς τους, μιας και μόλις στο 9′ στην “Bay Arena” έχασαν πέναλτι από εκτέλεση του Μπονιφέις. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν για λογαριασμό τους την εσχάτη των ποινών και είδαν τον Μαρμούς να ευστοχεί για το 1-0. Βέβαια, το προβάδισμά τους δεν διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, μιας και ο Άντριχ ισοφάρισε στο 25′. Μετά από αρκετή προσπάθεια, η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 72′, όταν ο Μπονιφέις έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Γκλάντμπαχ – Χαϊντενχάιμ 3-2

Το “Borussia Park” πάγωσε μόλις στο 12ο λεπτό, όταν ο Σιέντσα σκόραρε από ασίστ του Σχόπνερ για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε πολύ γρήγορα, με τον Ιτακούρα στο 22′. Στο δεύτερο μέρος πέτυχε γρήγορα δύο τέρματα, με τον Κλέιντεστ να ανατρέπει την κατάσταση στο 62′ και να κάνει το 3-1 στο 75′ με εκτέλεση πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 στο 80′ με τον Πιέριγκερ, ο οποίος επίσης ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Μάιντς – Λειψία 0-2

Οι “κόκκινοι ταύροι” έκαναν… επίδειξη δύναμης από το πρώτο ημίχρονο στη “Mewa Arena”. Ο Σίμονς άνοιξε το σκορ μόλις στο 20ο λεπτό, μετά από ασίστ του Χαϊντάρα. Ωστόσο, δεν έμειναν εκεί, μιας και ο Όρμπαν έκανε το 2-0 στο 37′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όλα είχα κριθεί, μιας και η Μάιντς δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση.

Φράιμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 3-1

Η αναμέτρηση του “Europa-Park Stadion” ήταν η μόνη που κρίθηκε από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι… καθάρισαν τη νίκη από το ημίχρονο, μιας και πέτυχαν τρία τέρματα στα τελευταία δώδεκα λεπτά του. Για την ακρίβεια, ο Γκρίφο άνοιξε το σκορ στο 34′, ο Λίνχαρτ διπλασίασε το προβάδισμα στο 37′ και ο Γκούντερ… τρίτωσε το καλό στο 45’+1′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Τιτζ στο 65΄.

Χοφενχάιμ – Μπόχουμ 3-1

Στην “PreZero Arena” οι γηπεδούχοι έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα, μιας και σκόραραν με τον Κράμαριτς μόλις στο 11ο λεπτό. Στο 65′ διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Μπάτλερ, όμως 11 λεπτά αργότερα ο Γκαμπόα μείωσε σε 2-1. Στο 88′ η Μπόχουμ έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, μιας και ο Ντάσνερ δεν μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που εκτέλεσε. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90’+3′, με τον Ταμπάκοβιτς να σφραγίζει τη νίκη της Χόφενχαϊμ.