Ο Ατρόμητος είχε τα γκολ και η Athens Kallithea τα δοκάρια

Ο Ατρόμητος είχε τρία σερί παιχνίδια που αγνοούσε τη νίκη, ωστόσο στην αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα από την Καλλιθέα οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία είχαν την ουσία και επέστρεψαν στα τρίποντα. Ο Μανσούρ άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό, ο Τσιγγάρας στο 53ο λεπτό έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του και στο 90+4′ ο Αθανασίου διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Από το παιχνίδι η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι, καθώς σε τρεις περιπτώσεις οι παίκτες του Ιταλού τεχνικού σημάδεψαν το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν σε χαμηλό τέμπο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να απειλήσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Ο Ατρόμητος βρήκε δίχτυα στο 36ο λεπτό με τον Μπακού αλλά το τέρμα του άλλοτε παίκτη του ΟΦΗ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Από εκείνη την στιγμή και έπειτα ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Στο 42ο λεπτό Ουάρντα έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Τσιγγάρα μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στιγμές αργότερα η Athens Kallithea έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Κίνι έκανε λάθος, ο Βαλμπουενά έκλεψε την μπάλα, έβγαλε ωραία σέντρα, ο Χάνουσεκ πήρε την κεφαλιά αλλά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Ο Μίχορλ 45+2′ εκτέλεσε κόρνερ ο Μανσούρ νίκησε κατά κράτος όλους τους αντιπάλους και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0, οι γηπεδούχοι λίγο πριν την εκπνοή έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς σε ισορροπία αλλά ο Μιρέν με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

(INTIME)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε με διάθεση να καθαρίσει το παιχνίδι και στο 50ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Μίχορλ έβγαλε τον Γιουμπιτάνα τετ α τετ με τον Μπερναμπέ αλλά ο εξτρέμ του Ατρομήτου πλάσαρε άουτ. Στο 53ο λεπτό όμως ο Τσιγγάρας έβαλε τις βάσεις για να επιστρέψει η ομάδα από το Περιστέρι στα “τρίποντα”, όταν κράτησε εξαιρετικά την μπάλα στην περιοχή της Athens Kallithea μετά από βαθιά μπαλιά του Κίνι, απέφυγε τον Μουτίνιο, γύρισε το σώμα του και εκτέλεσε τον Μπερναμπέ με συρτό σουτ κάνοντας το 2-0. Η τύχη στην αναμέτρηση δεν ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, καθώς στο 56ο λεπτό η ομάδα από την Καλλιθέα έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στο δοκάρι του Χουτεσιώτη όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά ο Εντιαγέ πήρε την πρώτη κεφαλιά, Μότοκ και Ισιμά Μιρέν προσπάθησσαν να σπράξουν την μπάλα στα δίχτυα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και ο Μπρόρσον απομάκρυνε. Μετά από την μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ο Ατρόμητος πάγωσε τον ρυθμό διασφαλίζοντας το προβάδισμα του μέχρι το τέλος, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Αθανασίου επισφράγισε τη νίκη της ομάδας από το Περιστέρι διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: – / 45+2′ Μανσούρ, 53′ Τσιγγάρας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Μανσούρ, 58′ Γιουμπιτάνα, 65′ Τσιγγάρας, 73′ Αθανασίου / 20′ Ντιμπά, 60′ Τζιάνι