Ο Μπέλιγχαμ έδωσε το τρίποντο στην “μουδιασμένη” πρεμιέρα της Αγγλίας (highlights)

Η Αγγλία επικράτησε της Σερβίας στην πρεμιέρα της με 1-0, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο οποίος ήταν ο σκόρερ της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στον Γκελζενκίρχεν δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την ομάδα της Αγγλίας με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να είναι αυτός που με μια κεφαλιά, έσπασε τον γόρδιο δεσμό για την Αγγλία στο 13ο λεπτό μετά από ασίστ του Σακά. Μπορεί να πάγωσε η Σερβία στα πρώτα λεπτά, αλλά είχε απάντηση μετά το γκολ του παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης με τον Μίτροβιτς στο 19ο λεπτό μετά από λάθος στην άμυνα των “λιονταριών” με τον Σέρβο να μην το εκμεταλλεύεται. Στο 24ο λεπτό ο Γουόκερ έκανε μια μαγική κούρσα, φτάνοντας μια ανάσα από το δεύτερο γκολ της Αγγλίας με την μπάλα να περνάει από όλους. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί και να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας βγάλει εκτός παιχνιδιού τους Κέιν και Φόντεν. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τον δεύτερο να επιφυλάσσει πολλές συγκινήσεις.

(AP Photo)

Στο δεύτερο μέρος η Σερβία δεν έμεινε στα καρέ της, καθώς έψαξε λύσεις με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά ψηλά, προσπαθώντας κυρίως με σέντρες να κάνει την ζημιά. Καμία από αυτές βέβαια δεν κατάφεραν απειλήσουν σοβαρά τους Άγγλους, οι οποίοι δεν είχαν μπει καλά στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ όσο περνούσε η ώρα προσπάθησε να γίνει πιο κυνική, με σκοπό να πάρει το αποτέλεσμα. Η μεγαλύτερη στιγμή της Αγγλίας ήρθε με τον Χάρι Κέιν στο 77ο, όπου με μια κεφαλιά κατάφερε να βρει το δοκάρι του Ραΐκοβιτς. Ο Βλάχοβιτς απάντησε με ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Πίκφορντ πέταξε την μπάλα σε κόρνερ για να μην ανησυχήσει περισσότερο. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους Άγγλους να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα και οι Σέρβοι να μένουν με την προσπάθεια της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος. Επόμενος αγώνας για το σύνολο του Σάουγκεϊτ είναι απέναντι στην Δανία όπου με νίκη θα έχουν πολλές πιθανότητες να κλείσουν με πρωτιά τον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 13′ Μπέλιγχαμ
Κίτρινες: 39′ Γκουντέλι, 75′ Τάντιτς
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 77′ Κέιν
Stats: Η Αγγλία έγινε η πρώτη ομάδα σε EURO που κράτησε σε φάση ομίλων ανέπαφη την εστία της.

Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς ): Ραΐκοβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (74′ Μπιρμάντσεβιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Γκουντέλι (46′ Ίλιτς), Λούκιτς (61′ Γιόβιτς), Κόστιτς ( 43′ Μλαντένοβιτς), Βλάχοβιτς, Μίτροβιτς (61′ Τάντιτς)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέ, Τρίπιερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (69′ Γκάλαχερ), Ράις, Σακά (76′ Μπόουεν), Μπέλιγχαμ (86′ Μέινοου), Κέιν, Φόντεν

4. Σερβία 0β. (0-1)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.