Ο Χάαλαντ ανέβασε πρώτη την Σίτι | Η Μπόρνμουθ… σόκαρε την Άστον Βίλα στην εκπνοή

Οι πρωταθλητές έκαναν… τη δουλειά τους στο “Etihad Stadium”, απέναντι στην κατώτερη Σαουθάμπτον. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα αρκέστηκε σε αυτό, παρά την κυριαρχική της εικόνα. Κάπως έτσι έφτασε τους 23 βαθμούς κι ανέβηκε στην κορυφή, ούσα στο +2 από τη Λίβερπουλ που δοκιμάζεται την Κυριακή (27/10) στην έδρα της Άρσεναλ.

Ταυτόχρονα, στο “Villa Park”, η Άστον Βίλα δέχθηκε το απόλυτο σοκ. Παρά το γεγονός ότι σκόραρε στο 76′ με τον Μπάρκλεϊ, είδε τον Εβανίλσον να ισοφαρίζει για την Μπόρνμουθ στο 90’+6′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-1. Παράλληλα, στο “Brentford Community Stadium” διεξήχθη το κορυφαίο ματς της αγωνιστικής, όπου η Ίπσουιτς προηγήθηκε με 2-0, το σκορ ανετράπη μέσα σε επτά αγωνιστικά λεπτά, ο Ντέλαπ ισοφάρισε στο 86′, όμως ο Εμπουεμό χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 4-3.

Τέλος, στο “Amex Stadium” η Μπράιτον… άγγιξε τη νίκη, όμως υπέστη κι εκείνη σοκ, από τη Γουλβς. Ο Φέργκιουσον έκανε το 2-0 στο 85′ για τους γηπεδούχους, όμως οι “λύκοι” απάντησαν. Αρχικά ο Αϊτ-Νουρί στο 88′ κι εν συνεχεία ο Κούνια στο 90’+3’… έσωσαν το σύνολο του Γκάρι Ο’Νιλ, το οποίο έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας.