Ο Γιάρεμτσουκ… λύγισε την δυσκολοκατάβλητη Athens Kallithea

Παρά το γεγονός ότι η Athens Kallithea τους έβαλε… δύσκολα, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το σημαντικό τρίποντο. Ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση, χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Κάπως έτσι έγινε το 2Χ2 για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Από την άλλη, ο Μάσσιμο Ντονάτι μόνο χαρούμενος μπορεί να είναι απ’ όσα έδειξαν οι παίκτες του στο χορτάρι.

Ο αγώνας

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα με συνεχόμενες ευκαιρίες. Η καλύτερη εξ αυτών ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Κρίστοφερ Βέλντε έκανε μία ατομική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και… εκτέλεσε τον Μπαραγάν για το 1-0. Στη συνέχεια, ο Νορβηγός πήρε και ρόλο δημιουργού, όμως η Athens Kallithea αντιμετώπισε με επιτυχία τους… κινδύνους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί, όμως τους… πρόλαβε η ανάπαυλα.

(EUROKINISSI)

Η εικόνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν αντίστοιχη. Στο 48′ ήρθε το απρόοπτο με τον τραυματισμό του Έσε, ο οποίος αποχώρησε αναγκαστικά. Οι παίκτες του Ντονάτι συνέχισαν να απειλούν κι έχασαν δύο ευκαιρίες στο 58′ και στο 59′. Ένα λεπτό αργότερα κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Ουλντρίκις να νικά τον Τζολάκη από κοντινή απόσταση, μετά από φάση διαρκείας. Μάλιστα, οι νεοφώτιστοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, έως το cooling break (68′). Εκεί ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία ανασύνταξης, πήρε τον έλεγχο κι εν τέλει βρήκε το γκολ που έψαχνε εννιά λεπτά αργότερα. Σκόρερ ήταν ο Γιάρεμτσουκ, μετά το… επιθετικό ριμπάουντ, στην απόκρουση που έκανε ο Μπαραγάν σε σουτ του Ελ Κααμπί.

ΓΚΟΛ: 14′ Βέλντε, 79′ Γιάρεμτσουκ – 60′ Ουλντρίκις
Κίτρινη: 85′ Στάμενιτς – 31′ Μερκάτι, 84′ Μότοκ
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats: Τόσο ο Κρίστοφερ Βέλντε, όσο και ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ πέτυχαν το πρώτο τους γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (69′ Γκαρθία), Πιρόλα, Ορτέγκα, Ντόη, Έσε (49′ Στάμενιτς), Ζέλσον Μαρτίνς, Τσικίνιο (68′ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (68′ Μασούρας), Ελ Κααμπί

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Μεχίας (40′ Ντεμίτριους), Ισιμάτ Μιρέν, Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια (84′ Βασιλόγιαννης), Μότοκ, Σοΐρι (75′ Χάνουσεκ), Μερκάτι (46′ Ντίμπα), Μουτίνιο (84′ Λουκίνας), Ουλντρίκι