Όρθιος ο Αστέρας στο Χαριλάου

Μετά τον Παναθηναϊκό, ο Αστέρας έκανε “ζημιά” και στον Άρη, καθώς έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με τον βαθμό της ισοπαλίας, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μην μπορεί να κερδίσει το πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι στη σεζόν, το οποίο έδωσε μπροστά σε άδειες κερκίδες, λόγω της τιμωρίας που δέχθηκε για την πρεμιέρα στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 63′ με τον Μορόν, όμως η ομάδα της Τρίπολης βρήκε την απάντηση με τον Ρεγκίς στο 81′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες, χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο. Ωστόσο, στο 7′ ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντελί πήρε την καρφωτή κεφαλιά και ο ρέφερι είδε χέρι του Φρίντεκ, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, πήρε πίσω την απόφασή του. Στο 16ο λεπτό ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα. Οι Αρκάδες έφυγαν στην αντεπίθεση, άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα και ο Κάλτσας έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Σταδιακά, ο Άρης άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι και στο 22′ ο Σιφουέντες απείλησε με μακρινό σουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μανού Γκαρθία είχε μία καλή στιγμή μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά ο Παπαδόπουλος έπεσε και μπλόκαρε. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων είχε νέα τελική, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 37′ οι Αρκάδες πλησίασαν την αντίπαλη εστία, με τον Καλτσά να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά για τον Μπαρτόλο, ο οποίος δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

(ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε καλύτερο ρυθμό και μεγαλύτερο ενδιαφέρον, σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν σε δύο περιπτώσεις να νικήσουν τον Κουέστα με σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν τα κατάφεραν. Πρώτα, ο Καστάνιο στο 50′ και μετά ο Χουχούμης στο 52′ έκαναν σουτ από μακρινή απόσταση, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη μπλόκαρε την μπάλα και στις δύο φάσεις. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Σίστο ανέβασε τον Μοντόγια από τα αριστερά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Μορόν με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 63′ για τον Άρη. Δύο λεπτά μετά, ο Ισπανός επιθετικός των “κίτρινων” είχε νέα καλή στιγμή, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το πλασέ του στην κλειστή γωνία. Στο 67′ ο Καλτσάς βγήκε σε τετ-α-τετ, όμως έπεσε μέσα στην περιοχή και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για θέατρο. Η ισοφάριση για τους Αρκάδες ήρθε στο 81′. Ο Παλάσιος πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα, ο Μουνιόθ με πλασέ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρεγκίς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 63′ Μορόν – 81′ Ρεγκίς
Κίτρινες: 30′ Φρίντεκ, 87′ Μπράμπετς, 88′ Ζαμόρα, 90’+1′ Μοντόγια – 67′ Καλτσάς, 88′, 90′ Μάντζης
Κόκκινη: 90′ Μάντζης
Δοκάρι: 81′ Μουνιόθ

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο (46′ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου (90’+2′ Φετφατζίδης), Σιφουέντες, Ντιαντί, Γκαρθία (74′ Νταρίντα), Σίστο (74′ Ζαμόρα), Μορόν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ντελί, Γκαρθία, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (63′ Τζανδάρης), Μουνιόθ (87′ Ρέντζιτς), Μπαρτόλο (77′ Παλάσιος), Ρεγκίς, Καλτσάς (77′ Ζουγλής), Άνταμ (77′ Μάντζης).//Ν.