Πήρε την νίκη, έχασε τον Άλισον η Λίβερπουλ

Αυτό ήταν ο τραυματισμός του Άλισον, με τον Βραζιλιάνο να νιώθει ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο.

Στο πρώτο μέρος οι “κόκκινοι” δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς δέχτηκαν γκολ από τον Ενκέτια μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον επόπτη γραμμής να ακυρώνει την φάση για offside.

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμούς με τον Τσιμίκα να είναι αυτός που έκανε τα περισσότερα ανεβάσματα από την δεξιά πλευρά και τον Χάκπο να διασπά την άμυνα των γηπεδούχων.

Το γκολ ήρθε στο 9ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Έλληνα αμυντικού με τον Ολλανδό να την γυρνάει ωραία στον Ντιόγκο Ζότα, με τον Πορτογάλο να νικάει το Χέντερσον για το 1-0.

Η συνέχεια ανήκει δικαιωματικά στους φιλοξενούμενους, μιας και η Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφερε να βγει από τα καρέ της με σκοπό να γίνει απειλητική, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις. Οι μεν γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν, οι δε φιλοξενούμενοι για να εδραιώσουν το αποτέλεσμα υπέρ τους.

Με τις δύο ομάδες να γίνονται πιεστικές, το ματς απέκτησε δύναμη και αγριάδα, με τον διαιτητή να… μοιράζει κίτρινες για να ηρεμήσει τα πνεύματα και γενικά το ματς να μην έχει τον ίδιο ρυθμό με αυτό που είχε στο πρώτο 45λεπτο.

O τραυματισμός του Άλισον άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, αλλά οι “κόκκινοι” προσπάθησαν να βρουν ελεύθερους χώρους στην κόντρα επίθεση.

Οι αλλαγές του Σλοτ δυνάμωσαν την μεσαία γραμμή της Λίβερπουλ που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και που τελικά οδήγησαν τους “κόκκινους” στη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

ΓΚΟΛ: – / 9′ Ζότα
Κίτρινες:
71′ Λέρμα, 73′ Χιούζ, 74′ Σαρ, 76′ Ενκετιά/ 31′ Χάκπο 43′ ΜακΆλιστερ