Πρεμιέρα με το δεξί για τη Λανς, πριν τις μάχες με τον Παναθηναϊκό

Ανζέρ-Λανς 0-1

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του “Σταντ Ρεϊμόντ Κοπά”, όμως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τον Σοτοκά, που σκόραρε (2′), όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως offside. Η Ανζέρ προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Ο Γουέσλεϊ Σέιντ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, όμως το σουτ απέκρουσε ο Φοφανά. Δεν συνέβη το ίδιο, οκτώ λεπτά αργότερα με τον Γάλλο στράικερ να σκοράρει και να κάνει το 0-1. Μάλιστα λίγο έλειψε ο ίδιος παίκτης να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα, όμως το κοντινό πλασέ του, χτύπησε στο αριστερό δοκάρι (44′).

Η Ανζέρ προσπαθούσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και η αλήθεια είναι πως αυτό το 0-1, μάλλον την κολάκευε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά σκληρό, οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι στη δύναμη, η Λανς κρατούσε εύκολα τη μπάλα, όμως όσο δεν έβαζε το δεύτερο γκολ, τόσο αγχωνόταν. Tελικά οι παίκτες του Γουίλ Στιλ, κράτησαν το υπέρ τους σκορ και μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της σεζόν 2024/2025.

Μονπελιέ-Στρασβούργο 1-1

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε με μεγάλη όρεξη στο παιχνίδι και έψαξε το γκολ από νωρίς, ώστε να αποκτήσει αγωνιστικό, αλλά και ψυχολογικό προβάδισμα. Ο Ακόρ Άνταμς απώλεσε μία καλή ευκαιρία στο 34′ της αναμέτρησης, όμως ο Καρλ Τζόχαν Τζόνσον αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Γενικότερα το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και το 0-0, ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η συνέχεια ήταν πιο συναρπαστική, αφού το Στρασβούργο, βγήκε από το καβούκι του και μάλιστα βρήκε στο δρόμο προς τα δίχτυα με ένα εντυπωσιακό γκολ από τον Χαμπίμπ Ντιαρά (58′). Για καλή τύχη της Μονπελιέ, ο Σαβανιέρ έφερε το ματς στα ίσα στο 67ο λεπτό και πλέον αμφότερες οι ομάδες θα τα έδιναν όλα για το γκολ της νίκης. Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα λεπτά, με τις δύο αντιπάλους να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Τουλούζ-Ναντ 0-0

Στο “Σταντ Μουνισιπάλ” δεν διεξήχθη ένα παιχνίδι, όπου οι επιθέσεις ήταν πρωταγωνίστριες. Η Ναντ είχε την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης, όμως η προσπάθεια του Τόμας, πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Η Τουλούζ απάντησε με τον Μαγκρί, η κεφαλιά του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ. Δεν υπήρξαν άλλες αξιοσημείωτες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο και το 0-0 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

Τα “καναρίνια” ήθελαν περισσότερο το τρίποντο από την αντίπαλο τους, όμως ήταν επιπόλαια στις πάσες τους. Στο 65′ ο Ζαν Σαρλ Καστελέτο σηκώθηκε για κεφαλιά, όμως ο Ρεστέ, έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ σε μία εντυπωσιακή απόκρουση. Η Ναντ ήταν πιο επιθετική από την Τουλούζ από το 80′, όμως έκατσε κι αυτή με τη σειρά της και το 0-0, σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.//ΔΜ