Πριν τη σέντρα

Λίγα λεπτά απομένουν για τη σέντρα του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, το οποίο αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στη μάχη της ανάδειξης πρωταθλητή Ελλάδας για τη φετινή σεζόν.

Οι δύο κορυφαίες ομάδες της χώρας, για τη σεζόν 2022-2023, διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην Αθήνα, σε έναν αγώνα που από πολλούς έχει χαρακτηριστεί… ο σημαντικότερος της 10ετίας. Το ελληνικό ποδόσφαιρο είχε πάρα πολλά χρόνια να δει ένα παιχνίδι τόσο κοντά στο τέλος της χρονιάς, το οποίο θα κρίνει εν πολλοίς το ποιος θα κατακτήσει τον τίτλο. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, η ιστορική έδρα του “τριφυλλιού” γέμισε σε… χρόνο dt. Τα εισιτήρια εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά μέσα σε δύο λεπτά και οι άνθρωποι της ομάδας έλεγαν νωρίτερα σε πηγαδάκια πως ούτε το Ολυμπιακό Στάδιο δε θα χωρούσε όσους θέλουν να δουν από κοντά τον αγώνα.

Αν ψάξει κάποιος την τελευταία φορά που “πράσινοι” και “κιτρινόμαυροι”… μονομάχησαν για το πρωτάθλημα σε ένα ματς-τελικό, πρέπει να γυρίσει πίσω στο μακρινό 1996. Τότε, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει το κρίσιμο τρίποντο νικώντας με 1:0, χάρη σε ένα όμορφο γκολ του Χουάν Χοσέ Μπορέλι, λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Εκείνος ο αγώνας βέβαια, είχε διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, όμως και πάλι το “τριφύλλι” έπαιζε… στην έδρα του. Αν κοιτάξει κανείς το ιστορικό των αγώνων στο “Απόστολος Νικολαΐδης” στα πλέι οφ με γηπεδούχους τους “πράσινους”, θα δει ότι σε εννέα αναμετρήσεις το ρεκόρ είναι 4-2-3 υπέρ του Παναθηναϊκού. Σε ότι αφορά τους φετινούς αγώνες, αμφότερες οι ομάδες έχουν από ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα τους για την κανονική διάρκεια, ενώ το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ στη Νέα Φιλαδέλφεια έληξε 0:0.

Το… κατάμεστο “Απόστολος Νικολαΐδης” περίπου μία ώρα πριν τη σέντρα του αγώνα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. (EUROKINISSI)

Σε ότι αφορά αποκλειστικά τη σημερινή αναμέτρηση, το κλίμα έως τώρα στο κέντρο της Αθήνας είναι… γιορτινό. Οι φίλοι του Παναθηναϊκού περιμένουν 13 ολόκληρα χρόνια για να δουν την ομάδα τους να κατακτά τη Super League. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, έως τώρα, είναι -με ελάχιστες εξαιρέσεις- κόσμιοι, ευδιάθετοι αλλά και προετοιμασμένοι για ένα ντέρμπι που απαιτεί… γερά νεύρα. Η “ένωση” από την άλλη έφτασε στο γήπεδο χωρίς απρόοπτα, λίγο μετά την τρομερή αποθέωση των δικών της οπαδών στο ξενοδοχείο που διανυκτέρευσαν ο Ματίας Αλμέιδα και οι παίκτες του. Υπενθυμίζουμε ότι τούτη την ώρα, πριν αρχίσει ο αγώνας, το “τριφύλλι” προπορεύεται στη βαθμολογία, έχοντας την ισοβαθμία απέναντι στην ΑΕΚ. Αμφότερες οι ομάδες έχουν από 75 βαθμούς και τίποτα δε θα αλλάξει σε περίπτωση ισοπαλίας. Μια νίκη όμως, για οποιονδήποτε, θα δώσει… 3,5 βαθμούς, μιας και πέρα από το βαθμολογικό πλεονέκτημα, ο νικητής θα έχει και την ισοβαθμία υπέρ του.

Περίπου μία ώρα πριν από το ματς, οι δύο προπονητές έκαναν γνωστές τις ενδεκάδες τους, με τους “πράσινους” να έχουν… αρκετές αλλαγές, συγκριτικά πάντα με την προηγούμενη αναμέτρηση με το Βόλο, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” θα παραταχθούν με… σημαντικές εκπλήξεις.//