Πυροβολεί ακατάπαυστα η Μπάγερν | Συνεχίζουν δυνατά Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου

Βέρντερ Βρέμης – Μπάγερν Μονάχου 0-5

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούνταν έναντι των γηπεδούχων με δύο τέρματα διαφορά. Στο 23΄ ο Ολίσε έκανε το 1-0 για τη Μπάγερν με ωραία ενέργεια, ενώ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και ακόμη ένα γκολ με Μουσιάλα στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Γάλλο να γίνεται αυτήν τη φορά δημιουργός. Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί πραγματοποίησε ένα ακόμη σαρωτικό επιθετικό ξέσπασμα στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, σκοράροντας άλλες τρεις φορές με τους Κέιν (57΄), Ολίσε (60΄) και Γκνάμπρι (65΄) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής της Bundesliga.

Χάιντενχαϊμ-Φράιμπουργκ 0-3

Η Φράιμπουργκ αναρριχήθηκε, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση της Bundesliga, με την εμφατική εκτός έδρας νίκης επί της Χάιντενχαϊμ. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντόαν να ανοίγει το σκορ στο 54΄και τον ηγέτη της ομάδας, Βιτσέντζο Γκρίφο, να βάζει τα δύο επόμενα γκολ στο 59΄και στο 65΄.

Ουιόν Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 2-1

Η Ουνιόν Βερολίνου συνεχίζει το αήττητο ξεκίνημά της στη φετινή Bundesliga. Οι γηπεδούχοι άρχισαν ονειρικά το παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά με προβάδισμα δύο τερμάτων στο 6ο λεπτό, με τα γκολ των Ρότε και Γεόνγκ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανασυνταχθούν και κατάφεραν να μειώσουν στο 65΄με τον Μπούτλερ, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Μπόχουμ-Χόλσταϊν Κίελ 2-2

Στο ντέρμπι των ουραγών, η Μπόχουμ κατάφερε έφτασε κοντά τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή Bundesliga, αφήνοντας την Χόλσταϊν Κίελ ακόμα στο μηδέν, αλλά την τελευταία στιγμή ήρθε το ισόπαλο αποτέλεσμα που αφήνει και τις δύο χωρίς νίκη. Ο Πίχλερ στο 15΄ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, για να φέρουν “τούμπα” την κατάσταση οι Μπέρο (22΄) και Ντάσνερ (35΄). Ο Ματσίνο στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2.