Σπουδαία νίκη της Τορίνο, συνεχίζει να προβληματίζει η Φιορεντίνα

Η κάτοχος του Europa League προηγήθηκε στο σκορ με τον στράικερ Ματέο Ρετεγκούι στο 26΄της αναμέτρησης, όμως δεν πρόλαβε να χαρεί, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την Τορίνο ο Ίλιτς (31′). Οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς όμως να απειλήσουν την αντίπαλό τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσε Άνταμς, μόλις στο 49′ έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φιλάθλους της ομάδας του, με τους παίκτες του Γκασπερίνι, να προσπαθούν στη συνέχεια να βρουν ένα γκολ, ώστε να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας. Στο 82 ο Έντερσον κέρδισε πέναλτι, όμως μετά από υπόδειξη του Var, η απόφαση ακυρώθηκε. Δεν συνέβη το ίδιο στο 92ο λεπτό, όπου η Αταλάντα απώλεσε τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Μάριο Πάσαλιτς δεν κατόρθωσε να κερδίσει τον Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς από τα έντεκα βήματα, κρατώντας το τελικό 2-1 για την Τορίνο.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Αρτέμιο Φράνκι” η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βενέτσια και για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, δεν γεύτηκε το ποτήρι της νίκης. Οι “βιόλα” δεν έχουν κερδίσει κανένα επίσημο παιχνίδι σε Ιταλία και Ευρώπη και σίγουρα η σεζόν, έχει ξεκινήσει με το αριστερό για το σύνολο του Ραφαέλε Παλαντίνο.//ΔΜ