“Στάση” στην Ανδαλουσία για την Ατλέτικο

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς στο 4ο μόλις λεπτό ο Χιμένες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0. Οι “βερδιμπλάνκος” συνέχισαν την πίεση και έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου αλλά ο Εζάλουι στο 27ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στιγμές αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 30ο λεπτό ο Βίτορ Ρόκε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το τελείωμα του Βραζιλιάνου πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις συνέχισε να είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της, καθώς το πλασέ του Βίτορ Ρόκε στο 65ο λεπτό βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ατλέτικο αν και δεν δικαιούταν κάτι από το ματς έφτασε κοντά στο να ισοφαρίσει αλλά η προσπάθεια του Άλβαρες χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Μπέτις να παίρνει τη νίκη με 1-0.