Στο “μηδέν” Έβερτον και Νιούκαστλ

Με λευκή ισοπαλία (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Έβερτον με τη Νιουκάστλ για την 7η αγωνιστική της Premier League. Με τον τρόπο αυτό, τα “Ζαχαρωτά” παρέμειναν πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού ενώ οι “Καρακάξες” έξω από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Νιουκάστλ ήταν ανώτερη στο παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο, την κατοχή και τις ευκαιρίες. Στο 10΄ ο Γκιμαράες έχασε την πρώτη μεγάλη φάση, ενώ στο 18΄ η Έβερτον σκόραρε αλλά το γκολ του Ντουκουρέ ακυρώθηκε για οφσάιντ με τη χρήση VAR.

Στο 35΄οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Πίκφορντ να αποκρούει το πέναλτι του Άντονι Γκόρντον τον οποίο γνωρίζει καλά από την περίοδο που ήταν συμπαίκτες στην Έβερτον. Ο Ζοέλντον στο φινάλε του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ και στο δεύτερο μέρος η κατάσταση ισορρόπησε και οι κίνδυνοι μπροστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν, με την Έβερτον να αντέχει την πίεση και το 0-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος.