Τεσσάρα στη Θέλτα η Ρεάλ

Η κούραση από τo Champions League δεν εμπόδισε τους «μερένγκες» να επιβληθούν άνετα της Θέλτα με 4-0 στο «Μπερναμπέου» και να διατηρήσουν το +7 από την 2η Χιρόνα και το +8 από την 3η Μπαρτσελόνα στην κούρσα για τον τίτλο της LaLiga.

Είχε προηγηθεί το επεισοδιακό 2-2 στο «Μεστάγια» με τη Βαλένθια, ωστόσο, στην έδρα της η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παραμένει… άχαστη, καθώς από το ξεκίνημα της σεζόν σε 14 ματς που έχει δώσει εκεί μετρά 12 νίκες και μόλις δύο ισοπαλίες, ενώ τα 7 γκολ που έχει δεχτεί στο «σπίτι» της είναι το καλύτερο παθητικό στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.

Απόψε, πάντως, είχε «σύμμαχο» και την τύχη, καθώς μέχρι το 79΄ το ματς ήταν ανοικτό με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων και χρειάστηκαν δύο αυτογκόλ των φιλοξενούμενων μέσα σε 10 λεπτά για να έρθει το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο 19χρονος Τούρκος, Αρντά Γκιουλέρ, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή για την Θέλτα στο 83΄ αντί του Λάρσεν.