Θετικό ντεμπούτο Γράφα στην Ηλιούπολη | Σπουδαίο τρίποντο για τον Μακεδονικό κόντρα στον ΠΑΣ

Ηλιούπολη – Αστέρας Τρίπολης Β’ 1-0

Η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να πάρει το σημαντικό δεύτερο σερί εντός έδρας τρίποντο κόντρα στους Αρκάδες με “χρυσό” τέρμα του Αλεξόπουλου στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ηλιούπολη έμεινε με δέκα παίκτες στο 52΄ με τον Φουρλάνο να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι “σπατάλησαν” μοναδική ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά ο Κετού αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 80΄.

Θετικό ντεμπούτο για τον Θωμά Γράφα στην τεχνική ηγεσία της Ηλιούπολης με την ομάδα των νοτίων προαστίων να φτάνει τους επτά βαθμούς και να ανεβαίνει στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ηλιούπολη (Γράφας): Ντόκιτς, Καρανίκας (71′ Κρέτσι), Μαϊδανός, Πολυχρόνης, Μαριάνοβιτς, Φουρλάνος, Βασιλούδης (53′ Λάμσε), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (59′ Μάνος), Αλεξόπουλος (71′ Πολίτης), Μαυριάς.

Αστέρας Τρίπολης Β (Βεργέτης): Αρχοντάκης, Καρδάρης, Μπουσάι (46′ Μπατζόνης), Γρομητσάρης, Λάσκαρης, Σαμπάιο, Ντέντλερ (46′ Καλά), Προύντζος, Κετού, Κωστέας (46′ Τουρκοχωρίτης), Οκό.

Μακεδονικός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο κόντρα στους Γιαννιώτες με τον Ζαφειράκη να σημειώνει το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης μόλις στο 7ο λεπτό με ωραίο τελείωμα. Ο Μακεδονικός κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη στο 82΄ με τον Γιακουμάκη, ενώ το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε στο ο Μοντόγια για το 3-0. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους για τους γηπεδούχους πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Γκίνο για το τελικό 3-1.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Χάσεκ, Ζαφειράκης (74′ Ταβάρες), Χερίδης (65′ Γιακουμάκης), Σιχαρουλασβίλι (74′ Ραμίρεζ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Αθανασίου, Σόρια, Μπακαδήμας, Ρίντερ, Σομπόνσκι, Λούπας (46′ Νικολιάς), Γκίνο, Πάνος, Χάινριχ (79′ Αζίζ), Σέποβιτς, Μάντζης.

(EUROKINISSI)

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου – Διαγόρας 0-0

Σε μία αναμέτρηση χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου και Διαγόρας Ρόδου των πολλών προβλημάτων έμειναν στη “λευκή” ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Πιερία.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Κλιγγόπουλος, Παλαμίδης, Μπάλλας (36′ λ.τ Μπούζας), Κριμιτζάς (63′ Μιγένγκα), Κόκκορης (46′ Πανίδης), Φωκαΐδης, Κρυεμάδι (46′ Κατσαβάκης), Νότας (72′ Τουλίκας).

Διαγόρας (Χοσάδας): Τσιλιγγίρης, Παρασκευάς, Νικολής, Δημόπουλος, Δημητρίου, Μπρέγκου, Γαρουφαλιάς (90′ Σταματούλας), Κοκκίνης (46′ Ολιβιέρι), Μπλανκ Καζάου (69′ Παπαδόπουλος), Μανιάς, Τσιαντούλας (84′ Σαπουντζής).

Χανιά – Παναργειακός 1-2

Ο Λεμονής άνοιξε το σκορ στο 7΄ για τους Κρητικούς, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν “τούμπα” το παιχνίδι με τον Λύγκα στο 17΄ να ισοφαρίζει σε 1-1, ενώ ο Καρυπίδης στο 45΄ ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για τους Αργίτες.

Χανιά (Σπανός): Σαφαρίκας, Κυριακίδης, Στεπίνσκι, Τσέλιος, Μπάτζιος, Κόλα, Γκοράνοφ, Αρτουντουάγκα, Προβυδάκης, Μάλτσι, Λεμονής.

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Καμγκά, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Καρυπίδης, Τσάνι, Λύγκας, Σουντουρά (63′ Τσιράκης), Ντιαλό, Λαουκζέμις (60′ Καμπράν).