Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 16 συμ./4 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 23 συμμετοχές (Νόριτς): Είναι τραυματίας.
Τζορτζ Μπάλντοκ 33 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην ήττα (3:0) από τη Μάντσεστερ Σίτι για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.
Δημήτρης Πέλκας 25 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Γουότφορντ.
Χρήστος Τζόλης 10 συμ./1 γκολ (Νόριτς): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε στην Ολλανδική Τβέντε με τη μορφή δανεισμού, καταγράφοντας 10 συμμετοχές και ένα γκολ.)

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 27 συμ./4 γκολ/3 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:1) επί της Πονφεραντίνα. Ήταν ο δημιουργός του πρώτο τέρματος, το οποίο πέτυχε ο Σέρχιο Μολίνα (5′).
Νίκος Μιχελής 14 συμμετοχές (Μιραντές): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μπούργος.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./2 ασίστ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από τη Βερόνα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σασουόλο, στην οποία συνεχίζει ναι ανήκει, καταγράφοντας 12 συμμετοχές με ένα γκολ και μία ασίστ.)
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 19 συμ./2 γκολ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Νικολάου 29 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Σαμπντόρια.
Μάριος Οικονόμου 2 συμμετοχές (Σαμπντόρια): Αγωνίστηκε για 13 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Σπέτσια.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 13 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 18 συμ./3 ασίστ (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 18 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Φετφατζίδης 9 συμ./1 γκολ (ΣΠΑΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 11 συμμετοχές (Εντέλα): Αγωνίστηκε για 27 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Σιένα.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 4 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 13 συμμετοχές (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 25 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 16 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 24 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 33 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:1) από το Αννόβερο.
Χαράλαμπος Μακρίδης 21 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Καϊζερσλάουτερν.
Μανώλης Σάλιακας 28 συμ./4 γκολ/4 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:3) από το Αμβούργο. Άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 36′.

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας 1 συμμετοχή (Τουλούζ): Έμεινε στον πάγκο.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 29 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Εστορίλ.
Ανδρέας Σάμαρης 21 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:2) από την Μποαβίστα.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δουβίκας 28 συμ./14 γκολ/4 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από τη Φέγενορντ.
Λάζαρος Λάμπρου 24 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με τη Φίτεσε.
Βασίλης Μπάρκας 28 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από τη Φέγενορντ.
Βαγγέλης Παυλίδης 21 συμ./12 γκολ/4 ασίστ (Αλκμάαρ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Σιόβας 21 συμ./1 γκολ (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος 30 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Βάλβαϊκ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 27 συμ./10 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 21 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αλμίρ Σίτι.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 24 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Παυλίδης 2 συμμετοχές (Τοπ Ος): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αλκμάαρ Β’, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 4 συμμετοχές.)

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 21 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Αούστρια Βιέννης. Σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, το πρώτο στο 48′ και το δεύτερο στο 90′ με εκτέλεση πέναλτι.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 23 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Φερστ Βιέννης.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 28 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από τη Μλάντοστ.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 19 συμ./1 ασίστ (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:0) από την Μπέβερεν.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Έμεινε στον πάγκο.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 22 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Μπρνο.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Είναι τραυματίας.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 26 συμ./2 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Τραμπζονσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου 6 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Γκιρεσουνσπόρ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Γκαζιαντέπ, καταγράφοντας 20 συμμετοχές, ένα γκολ και δύο ασίστ.)
Δημήτρης Κολοβέτσιος 25 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Ευθύμης Κουλούρης 4 συμ./1 γκολ (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Λασκ Λίντσερ, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 14 συμμετοχές, ένα γκολ και μία ασίστ.)
Τάσος Μπακασέτας 23 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 7 συμμετοχές (Κόνιασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Κασίμπασα.
Μανώλης Σιώπης 25 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:1) από τη Σίβασπορ.
Χάρης Χαρίσης 20 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Γκιρέσουνσπορ. Δημιούργησε το τρίτο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Σάμουελ Σάιθ στο 58′.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 21 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Γκιρεσουνσπόρ. Δημιούργησε το πρώτο και το τρίτο τέρμα της ομάδας του, τα οποία πέτυχε ο Αλί Σο στο 54′ και το 90’+7′.

Ιωάννης Γκέλιος 29 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Σακάριασπορ.
Γιώργος Κουτρουμπής 26 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Σακάριασπορ.

Κύπρος:

Πέτρος Γιακουμάκης 9 συμμετοχές (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δώνης 16 συμ./5 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Καλτσάς 23 συμ./4 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Ανόρθωση.
Χάρης Μαυρίας 18 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Έμεινε στον πάγκο.
Φιορίν Ντουρμισάι 5 συμ./2 γκολ (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Αγωνίστηκε για 41 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Νέας Σαλαμίνας.
Μανώλης Τζανακάκης 12 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 9 συμμετοχές (Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Χόνβεντ.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 14 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 3 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Ζαλαεγκερζέγκι.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 9 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Κορόνα Κιέλτσε.
Στέφανος Καπίνο 4 συμμετοχές (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αρμίνια Μπίλεφελντ, με την οποία κατέγραψε πέντε συμμετοχές.)
Αλέξανδρος Κατράνης 26 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:2) επί της Βίντζεβ Λοτζ.
Γιάννης Μασούρας 13 συμ./1 γκολ (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από τη Ρακόφ
Γιάννης Παπανικολάου 27 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Μιέντζ Λέγκνιτσα.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 28 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Λέγκια Βαρσοβίας.
Στράτος Σβάρνας 24 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Εκτός αποστολής.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 22 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 3 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:2) επί της Σταλ Μιέλετς.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 11 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:1) επί της Μίκουλας.
Γιάννης Νιάρχος 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 2 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Σπαρτάκ Τρνάβα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Ζλάτε Μόραφτσε, με την οποία κατέγραψε δεκαπέντε συμμετοχές και τέσσερα γκολ.)
Σπύρος Ρισβάνης 18 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Σπαρτάκ Τρνάβα.
Κυριάκος Σαββίδης 26 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Ντουνάισκα Στρέντα.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 20 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Σφίντουλ Γκεόργκε.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Θεοχάρης Ποζατζίδης 13 συμ./2 γκολ (Σφίντουλ Γκεόργκι): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από την Πετροκούμπ.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 2 συμμετοχές (Χάκα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (24/04, 18:00) κόντρα στη Χόνκα εντός έδρας.
Γιώργος Κανελλόπουλος 4 συμμετοχές (Ελσίνκι): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ούλου.
Γιώργος Μάνθατης 3 συμ./1 ασίστ (KTP): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μάριεχαμν. Δημιούργησε το πρώτο τέρμα της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Μίκα στο 45’+3′.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Εκτός αποστολής.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 26 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Ερζένι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 7 συμ./1 γκολ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Κουρεσσάαρε.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 18 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ιττιχάντ Κάλμπα.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 7 συμ./5 γκολ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 57 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Σικάγο Φάιερ. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ του αγώνα, στο 13′. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Σέλτικ, με την οποία κατέγραψε δεκαεννέα συμμετοχές, έξι γκολ και μία ασίστ.)
Γιώργος Κούτσιας 3 συμμετοχές (Σικάγο Φάιερ): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ατλάντα Γιουνάιτεντ.
Ταξιάρχης Φούντας 5 συμ./1 γκολ (D.C. Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:1) επί της Ορλάντο Σίτι. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, στο 15′.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 21 συμ./10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.