Υπόθεση… πέντε λεπτών για την Μίλαν

Το πρώτο μέρος ήταν σχετικά… ήσυχο για πολλά λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν -οριακά- την κατοχή, αλλά να μην απειλούν ιδιαίτερα. Ωστόσο, όλα άλλαξαν στο 38′, όταν Ερναντές και Μοράτα συνεργάστηκαν υποδειγματικά, με τον Ισπανό φορ να ανοίγει τελικά το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο δημιουργός έγινε σκόρερ, μιας και εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Λεάο κι έκανε το 2-0. Οι “ροσονέρι” δεν έμεινα εκεί, μιας και στο 43′ ο… καυτός -τον τελευταίο καιρό- Πούλισικ υποχρέωσε τον Φαλκόνε να δεχθεί και τρίτο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά.

Η ομάδα του Φονσέκα έχασε ευκαιρία και για τέταρτο τέρμα πριν το ημίχρονο, με τον Ερναντές. Στο δεύτερο μέρος μπήκε σε κατάσταση… διαχείρισης του σημαντικού της προβαδίσματος. Στο 71′ ο Λόφτους-Τσικ άγγιξε το 4-0, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά το εξαιρετικό του σουτ. Άμεσα η Λέτσε… απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Μπαντά να απειλεί στο 72′, όμως και τη δική του προσπάθεια να καταλήγει σε δοκάρι. Στο 80′ άλλαξαν οι ισορροπίες, όταν ο Μπαρτεσάγκι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα, με το σκορ να μην αλλάζει έως το φινάλε.

Κάπως έτσι, η Μίλαν πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και ισοβαθμεί με την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, την Τορίνο, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο. Όπως και να’χει, μετά και τη νίκη στο ντέρμπι με την Ίντερ, ο Πάουλο Φονσέκα νιώθει πλέον πολύ πιο άνετα στον πάγκο της ομάδας. Η Λέτσε από την άλλη έμεινε 17η με 5 πόντους και είδε το αήττητο σερί τριών αγώνων που είχε να λαμβάνει τέλος.

ΓΚΟΛ: 38′ Μοράτα, 41′ Ερναντές, 43′ Πούλισικ –
ΚΙΤΡΙΝΗ: 49′ Έμερσον – 34′ Μπασκιρότο
ΚΟΚΚΙΝΗ: 80′ Μπαρτεσάγκι
ΔΟΚΑΡΙ: 71′ Λόφτους-Τσικ -72′ Μπαντά
STATS: Με το τέρμα που πέτυχε ο Τεό Ερναντές έφτασε τα 29 με τη φανέλα της Μίλαν στη Serie A και ισοφάρισε τον θρυλικό Πάολο Μαλντίνι στην κορυφή της σχετικής λίστα των αμυντικών των “ροσονέρι”.

Μίλαν (Πάουλο Φονσέκα): Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντές (75′ Μπαρτεσάγκι), Πούλισικ (63′ Τσουκουέζε), Ρέιντερς, Φοφανά (63′ Μούσα), Λεάο, Έιμπραχαμ (76′ Γιόβιτς), Μοράτα (56′ Λόφτους-Τσικ)

Λέτσε (Λούκα Γκότι): Φαλκόνε, Ντόργκου, Γκασπάρ, Μπασκιρότο, Γκάλο, Ραμαντάνι, Κουλιμπαλί (83′ Ουντέν), Πιερέτ (73′ Ραφιά), Μορέντε (59′ Μπαντά), Κρστόβιτς, Ρέμπιτς (73′ Πιερότι)