Η Μονακό μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία στον αγωνιστικό χώρο, αφού ακόμα πανηγύριζε την εντυπωσιακή της νίκη στο Champions League κόντρα στην Μπατσελόνα. Αυτό φάνηκε μάλιστα νωρίς στο παιχνίδι, καθώς στο 9 λεπτό ο Τέζε σκοράρει για το 1-1. Η Χάρβη, όμως, δεν τα παράτησε και το 30′ ισοφάρισε με τον Κουζγιάεβ στο 1-1. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να κάνουν την ανατροπή βρίσκοντας δίχτυα στο 47′, με τον διαιτητή να ελέγχει την φάση στο VAR και να ακυρώνει το γκολ για όφσαιτ. Οι “ερυθρόλευκοι” μέσα σε τέσσερα λεπτά “σύνελθαν”, και τελείωσαν το παιχνίδι, με γκολ στο 68′ με τον Μπεν Σεγκίρ και στο 72′ με τον Ιλενικένα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Έτσι η Μονακό παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, “Κυνηγώντας” στην Παρί στην κορυφή.//ΑΒ.