Οι Καταλανοί κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Χετάφε, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι με υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόσφσκι στο 19΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, βάζοντας μπροστά την ομάδα του Χάνσι Φλικ. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Πολωνός στράικερ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Συνεχίζει την παρέλαση η Μπάρτσα
(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κυριαρχεί και στο 59΄ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Γιαμάλ, αλλά ο Σόρια απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τους “μπλαουγκράνα” να πανηγυρίζουν ακόμα μια νίκη στην La Liga.