Σε ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη, η Χιρόνα πήρε ένα κρίσιμο τρίποντο. Ο βασικός “υπεύθυνος” για αυτό ήταν ο τερματοφύλακάς της, Πάουλο Γκαζανίγκα. Ο έμπειρος πορτιέρε απέκρουσε πέναλτι του Άλεξ Μπερενγκέρ στο 28′ και είδε 11 λεπτά αργότερα τον Ασπρίγια να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Οι Βάσκοι ισοφάρισαν στο 41′ με τον Σανθέτ και στο 58′ είχαν ευκαιρία για προβάδισμα με ακόμα ένα πέναλτι.

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Γκαζανίγκα κέρδισε κι εκείνον. Ο VAR στη συνέχεια έδωσε επανάληψη, λόγω παράβασης του Αργεντίνου κίπερ. Ο Άντερ Ερέρα ανέλαβε τη νέα εκτέλεση, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, με το γήπεδο να ξεσπά για τα όσα απίθανα έκανε ο τερματοφύλακας των Καταλανών. Εν τέλει, πήραν και τη νίκη, μιας και κέρδισαν εκείνοι την εσχάτη των ποινών στο 90’+8′. Ο Στουάνι αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τους αντιπάλους του, νίκησε τον Παντίγια και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.