Σαρωτική η Μονακό διέλυσε με 5-1 τον Ερυθρό Αστέρα στο Πριγκιπάτο. Η πρωτοπόρος της Ligue 1 παρέδωσε μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου, διατήρησε το αήττητο σε τρίτο σερί ματς (2 νίκες, 1 ισοπαλία) και προς το παρόν βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Τακούμι Μιναμίνο σκόραρε δις (20’, 70’), με τον Μπρέελ Εμπολό να κάνει το… καθήκον του (45’+4’) και τον Βίλφριντ Σινγκό να σημειώνει ένα φοβερό γκολ με φοβερό σουτ στο 54’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαγκνές Ακλιούς. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, ισοφάρισε προσωρινά με πέναλτι του Σερίφ Εντιαγιέ (27’).

ΓΚΟΛ: 20′,70′ Μιναμίνο, 45’+4′ Εμπολό, 54′ Σινγκό, 90+6′ Ακλιούς / 27′ Εντιαγέ (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Κέρερ / 45’+3′ Μακσίμοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –

ΜΟΝΑΚΟ: Μαγιέτσκι, Βάντερσον, Σινγκό, Κέρερ, Κάιο Ενρίκε (77′ Ντιατά), Ζακάρια (86′ Ματατζό), Καμαρά (77′ Μίχαλ), Ακλιούς, Μιναμίνο, Μπεν Σεγκίρ (46′ Γκολόβιν), Εμπολό (77′ Ιλενικένα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ίλιτς, Σεόλ, Σπάγιτς, Τζιγκά, Ολαγίνκα, Μακσίμοβιτς (74′ Κατάι), Κρούνιτς (60′ Ρόντιτς), Έλσνικ, Σιλάς (60′ Ίλιτς), Μπρούνο Ντουάρτε (7′ λ.τρ. Ντάλτσιο), Εντιαγέ (74′ Κάνγκα).