Η Μίλαν πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Κλαμπ Μπριζ. Κορυφαίος παίκτης των “ροσονέρι” ο Ράιντερς, ο οποίος κέρδισε την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40′ και σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.

Οι “ροσονέρι” έπαιζαν με την… πλάτη στον τοίχο μετά τις δύο ήττες που είχαν γνωρίσει από Λίβερπουλ (3-1) και Μπάγερ Λεβερκούζεν (1-0) και ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» απέναντι στους πρωταθλητές Βελγίου, στην ενδεκάδα των οποίων βρέθηκε γι’ άλλη μια φορά ο Χρήστος Τζόλης (αντικαταστάθηκε στο 70΄ από τον Σκοβ Όλσεν).

Η Μίλαν εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40ό λεπτό τα κατάφερε, παρότι οι Βέλγοι – αν και με 10 παίκτες – ισοφάρισαν προσωρινά με τον Σαμπέ στο 51′. Ο Ολλανδός διεθνής Τιγιάνι Ράιντερς ανέλαβε δράση και με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά καθάρισε για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, «γράφοντας» το τελικό 3-1 και υποχρεώνοντας την Μπριζ στη δεύτερη ήττα της.

Σε ηλικία 16 ετών και 7 μηνών ο Καμάρντα έγραψε ιστορία με τη φανέλα της Μίλαν, κάνοντας ντεμπούτο με τους “ροσονέρι” στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Πέτυχε, μάλιστα, και γκολ λίγο πριν το φινάλε του ματς, αλλά με την παρέμβαση του VAR δεν μέτρησε (οφσάιντ).