Η Φιορεντίνα έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο “Αρτέμιο Φράνκι” με αντίπαλο την Ρόμα. Η “βιόλα” ξεκίνησε στο 9ο λεπτό με τον Μόιζε Κεν τον χορό των τερμάτων, με τον Μπέλτραν να διπλασιάζει τα τέρματα της από την άσπρη βούλα στο 17ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να μειώσουν με τον Κονέ στο 39ο λεπτό. Δεν κράτησε πολύ αυτή η μείωση, καθώς ο Κεν και πάλι έκανε δυο τα τέρματα της διαφοράς στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης για το 3-1 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Μποβέ έκανε το 4-1 για τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό, με τον Χούμελς στο 71′ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 5-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Με αυτή την νίκη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν τα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας και την 4η θέση, ενώ η Ρόμα παρέμεινε στην 11η.