Η Μονακό γνώρισε την ήττα στη Νίκαια στο ντέρμπι κόντρα στην τοπική Νις με 2-1, για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, και περιμένει το αποτέλεσμα του αποψινού ντέρμπι στη Μασαλία μεταξύ της Μαρσέιγ και της Παρί για να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.Η ομάδα του πριγκιπάτου πλήρωσε ακριβά την αποβολή του Βάντερσον στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Η Τουλούζ πήρε μεγάλο “διπλό” στην έδρα της Μονπελιέ με 3-0 χάρις σε δύο τέρματα του Αμπουκάλ στο 5ο και 8ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ στο 27ο λεπτό ο Κινγκ υπέγραψε τον θρίαμβο της ομάδας του. Το Στρασβούργο επικράτησε με 3-1 της Ναντ. ο Άντρεϊ Σάντος στο 17ο και στο 57ο βρήκε δίχτυα δύο φορές βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων, ενώ ο Μπάκβα στο 73ο λεπτό κλείδωσε το “τρίποντο” για τα “καναρίνια” ο Γκιρασί μείωσε σε 3-1 στο 83ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Οσέρ, κόντρα στα προγνωστικά, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη Λιόν κόντρα στην τοπική ομάδα (2-2) και συνεχίζει την προσπάθεια της για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού.