ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Με έναν «καυτό» Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (2-3) και έκλεισε με νίκη τη σεζόν

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Όπως θέλει, όποτε θέλει κι όπου θέλει. Ο Ολυμπιακός άλωσε ξανά το ΟΑΚΑ με ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ (2-3).

Τι κι να βαθμολογικά το παιχνίδι ήταν ο ορισμός του αδιάφορου; Η Ένωση είχε πολλούς λόγους για να κερδίσει τον Ολυμπιακό και τελικώς δεν κατάφερε ούτε να κλείσει τη χρονιά στη Super League με μια νίκη σε ντέρμπι απέναντι στους ερυθρόλευκους.

Έστω και την ύστατη στιγμή, με τα γκολ των Τσούμπερ (14΄) και Λιβάι Γκαρσία (48΄), οι «κιτρινόμαυροι» ήλπιζαν σε νίκη, αλλά ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί είχε άλλα σχέδια. Με ένα χατ-τρικ, ο Μαροκινός έκρινε το ματς του ΟΑΚΑ κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την τρέχουσα σεζόν.

Το ματς

Πολύ δυναμική μπήκΕ στο ματς η ΑΕΚ και εξαργύρωσε την υπεροχή της. Στο 15ο λεπτό, ο Τσούμπερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή τινάζοντας το δεξί πλαϊνό διχτάκι του Κρίστινσον.

Κι όμως, όπως απέδειξε στο Χαριλάου, το να κρατήσει το προβάδισμα δεν είναι στα… φόρτε της ομάδας του Οφρυδόπουλου. Μετά από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Φορτούνη (16΄), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Στο 20΄, ο Κουντέ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Στάνκοβιτς έκανε έξοδο… Μεσολογγίου και ο Ελ Αραμπί δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός των πολλών αλλαγών είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα (28΄ Ελ Αραμπί, 36΄ Κουντέ), χωρίς όμως να το καταφέρει τελικώς.

Μηδένα προ του Ελ Αραμπί μακάριζε…

Μια… σχεδόν ρεπετισιόν του πρώτου ημιχρόνου επιφύλασσε το δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ ξεκίνησε και πάλι με όλες τις προϋποθέσεις για το 2-1 και το πέτυχε.

Εκπληκτικό άλμα του Λιβάι μέσα στην περιοχή που σκέπασε τον Σισέ και το προβάδισμα ήταν γεγονός για τους γηπεδούχους (48΄).

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν όμως, οι κιτρινόμαυροι δεν πήραν αέρα δύο τερμάτων και το πλήρωσαν.

Στο 69΄, ο Βαλμπουενά κινήθηκε δεξιά της περιοχής της ΑΕΚ, έκανε τη σέντρα, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε σε πρώτο χρόνο την κεφαλιά του Κουντέ, αλλά στη συνέχεια, ο Ελ Αραμπί έκανε το 2-2 ανενόχλητος.

Στο 76΄ πήγε να… σκάσει το χειλάκι των φιλάθλων της Ένωσης, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Σάκχοφ ακυρώθηκε από το VAR.

Κι εκεί που όλοι πίστευαν ότι το 2-2 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί για να πετύχει το χατ-τρικ και να βυθίσει ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια την ΑΕΚ.

Ο Μαρτίνς παρέμεινε αήττητος κόντρα στην Ένωση, η οποία για μια ακόμα σεζόν δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

Πλέον, οι Πειραιώτες πηγαίνουν για διακοπές, αλλά και για μεταγραφικό σχεδιασμό με προσθήκες και πωλήσεις με ήρεμο κεφάλι!

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (53΄ Κορνέζος), Λε Ταλέκ, Σβάρνας (78΄ Ρότα), Μισελέν, Κριχόβιακ (46΄ Σάκχοφ), Χατζισαφί, Μοχαμάντι (78΄ Μιτάι), Τάνκοβιτς, Γκάρσια (83΄ Μουστακόπουλος, Τσούμπερ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90΄ Καραργύρης), Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Κίτσος, Κούντε, Μπουχαλάκης (80΄Κανέ), Φορτούνης (46΄ Μασούρας), Βαλμπουενά (79΄ Καρβάλιο), Βρουσάι (64΄ Λόπες), Ελ Αραμπί.