Τελικά στον μαγικό κόσμο του ελληνικού ποδοσφαίρου συμβαίνουν τα πιο απίθανα πράγματα. Γιατί ποτέ δεν είχαμε ξανακούσει ποδοσφαιριστής να δεχτεί 2η κίτρινη, να βγαίνει έξω μόνος του, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο να εμφανίζεται στον αγωνιστικό χώρο και να παίζει ξανά! Το περιστατικό αυτό συνέβη στο τοπικό πρωτάθλημα της Λήμνου και στον αγώνα Ηρακλής Ατσίκης – Κεραυνός Αγίου Δημητρίου, με… μάρτυρες ποδοσφαιριστές, αναπληρωματικούς αλλά και… ολόκληρη την κερκίδα.

Ο Ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, Δημήτρης Κρίκης, δέχτηκε την 1η κίτρινη κάρτα στο 33’ και αργότερα (44’) ο διαιτητής του έβγαλε 2η κίτρινη κάρτα! Έτσι, ο παίκτης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το πρώτο μέρος λοιπόν ολοκληρώθηκε, αλλά το δεύτερο ξεκίνησε με μία έκπληξη. Ο παίκτης που δέχτηκε τις δύο κίτρινες κάρτες επέστρεψε κανονικά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο 45λεπτο, αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ραφαήλ Φραγκαλάς, ξέχασε να του δείξει κόκκινη κάρτα. Άρα είτε την 1η κάρτα την είχε γράψει σε άλλον παίκτη, είτε είχε ξεχάσει την κόκκινη στα αποδυτήρια! Το ματς συνεχίστηκε κανονικά, ο παίκτης με τις δύο κίτρινες κάρτες έπαιξε… κανονικά, έχοντας πάρει χαμπάρι όλοι τι έγινε… εκτός από τον ρέφερι. Για την ιστορία, ο αγώνας έληξε ισόπαλος με σκορ 2-2.//Λ