Μετά το Εκουαδόρ, η Βενεζουέλα νίκησε και το Μεξικό με 1-0, “κλείδωσε” τη θέση της στα νοκ-άουτ του Copa America και έστειλε τους αντιπάλους της σε τελικό πρόκρισης με το Εκουαδόρ.

Ο αρχηγός της ομάδας και επί χρόνια “πρώτο βιολί” της, Σάλομον Ροντόν, ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε το “χρυσό” γκολ της αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 57ο λεπτό, Στο πρώτο ημίχρονο είχε ήδη προειδοποιήσει, σημαδεύοντας το δοκάρι με εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό.

Το αντίπαλο δέος του, Σαντιάγκο Χιμένεθ, δεν ήταν σε καμία περίπτωση εξίσου αποτελεσματικός και αντικαταστάθηκε στο 61΄.

Αργότερα, στο 78ο λεπτό του αγώνα, πέρασε στο ματς ο Ορμπελίν Πινέδα, για τον οποίο όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν άσχημα.

Κι αυτό γιατί στο 87ο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του κέρδισε πέναλτι και αυτός ανέλαβε την ευθύνη να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Η εκτέλεσή του όμως δεν ήταν καλή και ο άψογος καθ’ όλη τη διάρκεια Ραφαέλ Ρόμο τον σταμάτησε, διατηρώντας αυτό το υπερπολύτιμο για την ομάδα του αποτέλεσμα.