Χάνσι Φλικ και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι “πλήγωσαν” την πρώην ομάδα τους και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο. Οι “μπλαουγκράνα” έζησαν μια ιστορική νύχτα στη Βαρκελώνη, βάζοντας οκτώ γκολ στους Βαυαρούς και πλέον έφθασαν τους έξι βαθμούς, με την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής στο νέο Champions League. Αντίθετα, η γερμανική ομάδα έμεινε στους τρεις που είχε από την πρεμιέρα της διοργάνωσης, όταν είχε βάλει εννέα γκολ στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Αιφνιδίασε την Μπάγερν η Μπαρτσελόνα, καθώς κατάφερε να πάρει προβάδισμα από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ραφίνια να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στο ματς της Βαρκελώνης. Κάθετη πάσα από τον Φερμίν Λόπεθ, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να σπάει το τεχνητό οφσάιντ και να βγαίνει μόνος απέναντι στον Νόιερ, τον οποίο πέρασε και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 στα 57 δευτερόλεπτα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στον αγώνα, οι Βαυαροί βρήκαν την απάντηση στο γκολ των Καταλανών. Έπειτα από ωραία συνεργασία των παικτών του Κομπανί, ο Μίλερ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κέιν πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Άγγλος φορ ήταν σε θέση οφσάιντ. Τελικά, η ισοφάριση από πλευράς Μπάγερν δεν άργησε να έρθει. Ο Γκνάμπρι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Κέιν από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Πένια, κάνοντας το 1-1 στο 18ο λεπτό. H Μπαρτσέλονα ξαναπήρε προβάδισμα στο 36′ με τον Λεβαντόφσκι. Μπαλιά-τρύπα στο κέντρο της άμυνας της Μπάγερν και ο Φερμίν Λόπεθ πρόλαβε τους Νόιερ και Ουπαμεκανό και η μπάλα έφθασε στον Πολωνό φορ, ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 2-1. Οι “μπλαουγκράνα” διεύρυναν το προβάδισμά τους κι άλλο πριν το ημίχρονο, με τον Ραφίνια να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Βραζιλιάνος με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νόιερ, κάνοντας το 3-1 στο 45ο λεπτό.

Διασυρμός στη Βαρκελώνη για τη Μπάγερν με σφραγίδα Ραφίνια (highlights)
AP Photo

Το δεύτερο μέρος στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης άρχισε με την Μπάγερν να έχει μία μεγάλη ευκαιρία, για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς. Ωστόσο, ο Παλίνια την σπατάλησε, καθώς έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Πένια. Αντ’ αυτού, η Μπαρτσελόνα ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Οι Καταλανοί ήταν ασταμάτητοι και στο 56′ έκαναν το 4-1 με “δράστη” ξανά τον Ραφίνια. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία, εκεί όπου ο Νόιερ δεν μπορούσε να αντιδράσει. Έτσι, ο Ραφίνια έφθασε στο χατ τρικ, στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Φλικ να προχωρά σε αλλαγές και τους παίκτες του να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Από την άλλη, οι Βαυαροί είχαν συμβιβαστεί με την ιδέα της ταπεινωτικής ήττας και δεν έκαναν κάτι για να αλλάξουν το αποτέλεσμα. Αντίθετα, γλίτωσαν από ένα πέμπτο γκολ, καθώς ο Λεβαντόφσκι αστόχησε από κοντινή απόσταση στο 83ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 1′, 45′, 56′ Ραφίνια, 36′ Λεβαντόφσκι – 18′ Κέιν
Κίτρινες: 27′ Κίμιχ, 90′ Γκορέτσκα
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats: Το γκολ που σημείωσε ο Ραφίνια στα 57 δευτερόλεπτα του αγώνα, είναι το πιο γρήγορο που πετυχαίνει μία ομάδα απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου στην ιστορία του Champions League.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Χάνσι Φλικ): Πένια, Κουντέ, Κουμπαρσί, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Μπαλντέ, Πέδρι (85′ Γκάβι), Κασάδο, Φερμίν Λόπεθ (61′ Ντε Γιονγκ), Γιαμάλ (85′ Φάτι), Λεβαντόφσκι (85′ Βίκτορ), Ραφίνια (75′ Όλμο).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Βενσάν Κομπανί): Νόιερ, Γκερέιρο (85′ Λάιμερ), Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Παλίνια (60′ Γκορέτσκα), Ολίσε (60′ Σανέ), Μίλερ (60′ Μουσιάλα), Γκνάμπρι (60′ Κομάν), Κέιν.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της League Phase: