Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Ρεν με 2-1 για την 7η αγωνιστική της Ligue 1, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά τη φόρμα της και τη δυναμική που έχει τη φετινή σεζόν.

Το ξεκίνημα του αγώνα μας προϊδέασε για ένα θεαματικό και συναρπαστικό παιχνίδι. Η Μονακό άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, με τον Κέρερ στο 22ο λεπτό, για να απαντήσει η Ρεν με τον Μπλας στο 11΄. Στο 22΄ο Μπαλογκάν έβαλε ξανά μπροστά τους Μονεγάσκους, σκοράροντας για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στη Ligue 1, ενώ δημιουργός ήταν, όπως και στο πρώτο τέρμα του Κέρερ, ο 19χρονος Μαροκινός, Ελίς Μπεν Σεγκίρ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και οι αξιόλογες φάσεις μειώθηκαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεν πήρε τον έλεγχο και άσκησε πίεση, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες. Η Μονακό άντεξε μέχρι το τέλος και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Ligue 1.