Κόντρα στην Παναχαϊκή η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν καλύτερη, πιο επιθετική, ήθελε περισσότερο τους τρεις βαθμούς αλλά τελικά τους μοιράστηκε στο τελικό 1-1, σ’ ένα δραματικό ματς.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε από την εκκίνηση του ματς να πάρει τα “ηνία”. Κερδίζοντας τις μάχες της μεσαίας γραμμής και εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο, έχοντας ως πρώτο στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, ήταν πιο κοντά στην αντίπαλη άμυνα.

Η Παναχαϊκή έψαχνε τους ανοιχτούς χώρους για να “χτυπήσει” στον αιφνιδιασμό, αλλά το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα σε κομβικό χρονικό σημείο.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λέπτου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νοικοκυράκης έκανε το 0-1, δίνοντας προβάδισμα στον Πανιώνιο.

Στο δεύτερο μισό το ματς έγινε πιο δυνατό, οι γηπεδούχοι περισσότερο επιθετικοί και η μοίρα τους χαμογέλασε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ελευθεριάδης από τα 11 βήματα βρήκε στόχο διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Μπύρος (Ευρυτανίας), Μαραθωνίτης (Αθηνών)
Κίτρινες: Πανάγου/ Διονέλλης, Φελίσιο
Κόκκινες:-

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Λυμπεράκης, Πανάγου (53′ Καραγιάννης), Παπατόλιος (80′ Καστεγιάνο), Κοζορώνης, Πολέττο (53′ Ελευθεριάδης), Ντε Τόμας (72′ Ρόβας), Νίλι, Τραορέ (46′ Λεσάι).

Πανιώνιος (Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότση, Χρούστινετς, Στούπης, Μπούσης, Γκίνη (64′ λ.τ Γροντής), Τσορνομάζ, Τσερίσεφ (58′ Σεμπά), Νοικοκυράκης (64′ λ.τ Διονέλλης), Βενάρδος (90+2′ Περτζιακόμι), Γέμιστος (58′ Φελίσιο).